CTP-BG Mağusa İlçesi’nin dün akşam düzenlediği kitle toplantısında ülkenin kaderini etkileyen Kıbrıs sorunun ülkede birinci gündem olması ve çözüme yönelik yoğun çaba harcanması gerektiği kaydedildi

Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Mağusa İlçesi’nin dün (11 Ocak Çarşamba) akşam düzenlediği kitle toplantısında ülkenin kaderini etkileyen Kıbrıs sorunun ülkede birinci gündem olması ve çözüme yönelik yoğun çaba harcanması gerektiği kaydedildi. Mağusa ilçe binasında partililerin yoğun katılımıyla yapılan toplantıda Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri Erkut Şahali birer konuşma yaptı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, İlçe merkezlerinde yapılmaya başlanan toplantıların Lefkoşa’dan sonra 2.’sinin Mağusa’da yapıldığını, Kıbrıs sorununda gelinen noktanın değerlendirilmesinin sürecin önemi nedeniyle gerekli olduğunu söyledi. Gulle, Kıbrıs sorununda çözüme destek verecek kesimlerle işbirliği halinde hareket edilmesinin önemine dikkat çekti.
CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yaptığı konuşmada, müzakelerin Kıbrıs Türk tarafının uzlaşmaz olarak suçlanacağı noktaya doğru gittiğini, Genel Sekreter Ban Ki Moon’un New York’a gitmeden önce liderlerden vatandaşlık ve mal mülk konularında bilgi takası yapmasını istediği ancak Eroğlu’nun bunu yapmadığını ve müzakerelerde tıkanıklık yaşandığını söyledi. Toprak konusunda kamuoyundan saklanan gelişmeler olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, Rum tarafının mal konusunda “birinci hak mal sahibinindir” görüşünün Hristofyas’ın en son sunduğu belgeyle değiştiği duyumları aldıklarını ancak Eroğlu’nun bunu açıklamadığını söyledi.
Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri Erkut Şahali da yaptığı konuşmada, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın barışcıl girişimleri ve Kıbrıslı Türklerin iradesinin Papadopulos’un kuzeyi güneye katarak Osmosis yapma planlarını bozduğunu ve müzakere sürecinin başladığını söyledi. Müzakerlerde yönetim ve güç paylaşımı başlığında özellikle dönüşümlü başkanlık ve çapraz oy konusunda Talat döneminde yakınlaşma kâğıtları hazırlandığını ancak Eroğlu döneminde hiçbir yakınlaşma kâğıdının olmadığını, üstelik Talat dönemindeki yakınlaşmaların da tehlikeye sokulduğunu kaydetti. Tüm bunlar yapılırken birleşik Kıbrıs anlayışının da tehlikeye girdiğini ve Türk tarafının federasyondan kaçtığı görüntüsü verdiğini ifade eden Şahali, çözümsüzlük ihtimaline karşı Kıbrıs sorununa taraf olan merkezlerle yoğun temaslar yaptıklarını, Kıbrıslı Türkler için can yakıcı ve gelecek kaygısı taşıyan sorunun çözümü için BM daimi üyelerine mektup yazdıklarını belirtti. Özellikle Talat’ın sunduğu 4 Ocak 2010 tarihli paket öneri zemininde müzakerelerin yürütülmesi gerektiğini kaydeden Şahali, yaptıkları görüşmelerde özellikle yönetim ve güç paylaşımı konusunda vurgu yaptıklarını söyledi. CTP-BG’nin Türkiye’de yaptığı temaslarda, TC yetkililerinin Eroğlu’nun KKTC’nin adının değiştirilmesi pozisyonundan haberdar olmadıklarını öğrendiklerini aktaran Şahali, Türkiye’de yaptıkları görüşmelerden Türk tarafının bir bütün olarak müzakerlerde olmadığı sonucuna vardıklarını ifade etti. Çözüme odaklanmak yerine farklı formüller üzerinde zaman geçirmenin kabul edilemez olduğunu, Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığını üstleneceği ve krizin yaşanacağı duruma karşı BM parametreleri çerçevesinde sürecin ilerletilmesi ve çözümün hemen şimdi zorlanması gerektiğini vurguladı.

CTP Basın Bürosu