Metin Şadi Başkanlığındaki İŞAD heyeti Yorgancıoğlu’nu ziyaret etti…

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler “(CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının tüm yaşam koşullarının her yönüyle iyileşmesi, demokrasinin ileriye götürülmesi için çözümün şart olduğunu vurguladı. Yorgancıoğlu, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türkiye’nin de önünü açacağının altını çizdi.

İşadamı Metin Şadi başkanlığındaki Metin Kıbrıs Türk İşadamları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu, CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nu ziyaret ederek yaklaşan Greentree zirvesi çerçevesinde Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşlerini paylaştı.

İŞAD Başkanı Metin Şadi ziyaret amaçlarının hem CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na görevinde başarılar dilemek, hem de Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşlerini aktarmak olduğunu kaydetti.

İŞAD’ın Kıbrıs sorununa Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs tarafından çizilen ve BM’nin ortaya koyduğu perspektif dışında bir çözüm modeli düşünmediğini aktaran Şadi, “Ancak çözüm 2 tarafla olur. Eğer bir çözüme ulaşılamazsa KKTC legal zemine çekilmeli. Bir anlaşmaya varılması için çaba harcamalıyız ama “B” ve “C” planlarımız da olmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu da ziyaret ederek görüşlerini aktardıklarını anımsattı.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise konuşmasında CTP’nin kurulduğu günden bu yana Kıbrıs sorununun çözümü ve ülke insanının yaşam seviyesinin yükselmesi, demokrasinin gelişmesi için mücadele verdiğinin altını çizerek, koşulların iyileşmesi ve demokrasinin gelişmesi için Kıbrıs sorununun çözümünün gerekliliğine işaret etti. Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü yüzünde Kıbrıs Türk halkının yaşadığı sıkıntıları anımsatan Yorgancıoğlu, bunların aşılması için çözüme gerek olduğunu ifade ederek, çözümün sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türkiye’nin de önünü açacağını kaydetti.

“Doğru, çözüm tek taraflı olmaz ama taraflardan biri, öneri, proje sunmazsa da ilerleme sağlanmaz” şeklinde konuşan Yorgancıoğlu, New York’taki zirveye gitmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bu konuda yetersiz olduğunu vurguladı. İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın masaya getirdiği öneri ve projelerle Kıbrıs Rum tarafını geri adım atmaya zorladığını kaydeden Yorgancıoğlu, “Sayın Eroğlu’ndan da beklentimiz böyle davranmasıdır. Aksi halde Kıbrıs Türk halkının umut ve inancı azalır. Sayın Eroğlu ve ekibi yaratıcı alternatif öneriler getirmelidirler”  dedi.

Görüşmelerde istenilen mesafenin alınamadığına da işaret eden CTP-BG Genel Başkanı, Kıbrıs Türk tarafının hedefinin sorunun iyi niyet çerçevesinde çözümü olması gerektiğini ifade ederken, çözüm konusunda iyi niyet gösterilmesi durumunda, ortaya çıkabilecek bir çıkmazdan Kıbrıs Türk tarafının sorumlu tutulamayacağının altını da çizdi.

Çözüm arayışları sürerken, Kıbrıs Türk halkını da her açıdan ileriye taşımanın şart olduğunu kaydeden CTP-BG Genel Başkanı, bir yandan ekonomik yatırımlar teşvik edilirken, diğer yandan fırsat eşitliğinin sağlanmasının önemine dikkat çekti. Yorgancıoğlu son zamanlarda tırmanış gösteren ihale açılmadan iş bağlanması, şaibeli ihaleler ve bazı çevrelere tanınan ayrıcalıklara da işaret ederek, “Bunlar bir an önce engellenmeli ve her alanda fırsat eşitliğinin sağlanması için çaba sarf edilmelidir. Hükmet ne yazık ki bu konuda da sınıfta kalmıştır” diye konuştu.

 

CTP Basın Bürosu