CTP-BG Girne İlçesi Kitle toplantısı gerçekleşti

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP-BG) ilçeler bazında gerçekleştirdiği kitle toplantıları devam ediyor.
Lefkoşa ve Mağusa’nın ardından dün akşam (12 Ocak Perşembe) Girne İlçesi’nde kitle toplantısı düzenlendi. Yoğun ilgi göre toplantı CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Lefkoşa Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami, İlçe Başkanı Erkan Eminağa, Bölge Milletvekilleri, ilçe yöneticileri ve üyelerin katılımıyla gerçekleşti
Toplantının ilk konuşmacısı olan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, ağırlıklı olarak Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakere süreci üzerinde durduğu konuşmasında 22 Ocak tarihinde Greentree’de yapılacak olan zirvenin, son yılların en önemli zirvesi olabileceğine işaret etti. Ancak Akansoy, buna karşın Greentree’den çözüm yönündeki beklentilerin az olduğunu ifade etti.
Kıbrıs Türk halkının en büyük talihsizliğinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ayrılıkçı politikaları olduğunun altını çizen Akansoy, CTP-BG’nin özellikle bu kritik aşamada, güney Kıbrıs, Avrupa ve Türkiye dahil birçok ülkedeki siyasi aktörlerle görüşmeleri sürdürdüğünü kaydederek, “BM, görüşme sürecini bir noktaya götürme niyetindedir. Bu niyet olumlu ya da olumsuz sonuçlar da ortaya çıkarabilir. Kritik bir süreçteyiz ve Eroğlu bu sureci olumlu kullanmamaktadır” diye konuştu.
ÖZDİL NAMİ
Akansoy’un ardından katılımcılara hitap eden CTP-BG Lefkoşa Milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami, Merkez Yönetim Kurulu’nun, Kıbrıs konusunun önemimi dikkate alarak, bu konuyu gündemindeki ilk madde yapma ve bu yöndeki bilincin artırılmasına yönelik çalışma yapma kararı aldığını belirtti. Bu süreçte halkın motivasyonunun büyük önem taşıdığına işaret eden Nami, Greentree süreci sonrasından Kıbrıs sorununun 4-5 yıl rafa kaldırılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu gerçeğini anımsattı.
Nami, İkinci Cumhurbaşkanı Talat-Hristofias döneminde 18 ayda 3 anlaşma yapıldığını ve bu anlaşmaların her iki tarafça onaylandığını kaydederek, “BM, Talat döneminde, 30 yıldan beri sağlanamayan gelişmenin sağlandığını ifade etmişti. Şimdi ise süreç geriletilmiş ve başarısız bir şekilde sürdürülmektedir” diye konuştu.
BM temsilcisinin sürecin çökmekte olduğunu ifade ettiğine de dikkat çeken Nami, “End game” söyleminin Eroğlu ve ekibi tarafından ayrılıkçı bir yaklaşımla yorumlandığını ifade ederek şunları söyledi:
“Görüşme surecinde bir tıkanıklık var ve bu tıkanıklığın nedeninin daha çok Eroğlu olduğu bilgisi verildi. Greentree süreci cesaretlendirici olursa, sonrasında  toprak ve harita üzerinde nihai çalışma yapılacak, son
olarak ise çoklu konferansa gidilecek”
Nami konuşmasında görüşmelerde ortaya çıkan anlaşmazlık konularıyla ilgili bilgi de verdi.
Nami,  “Talat’ın politikalarına sahip çıkmak Hristofias’ı zora sokar” dedi.

CTP Basın Bürosu