CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, LTB özelinde Lefkoşa’nın geleceği için başlatılan ortak mücadele arayışını bugün Kamu-Sen’i ziyaret ederek sürdürdü.

Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen), ülkedeki düzenin değişmesi gerektiğini bunun da başta seçimlerin tek bölge üzerinden yapılması ve milletvekili adaylığına yeni kriterlerin getirilmesiyle mümkün olacağını savundu.

Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den (CTP-BG) bir heyet, Lefkoşa ve ülkedeki sorunlarla ilgili fikir teatisinde bulunmak maksadıyla sendika ve ekonomik örgütlere başlattığı ziyaretler çerçevesinde, bugün, Kamu-Sen yetkilileriyle bir araya geldi.

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy görüşmenin başında basına yaptığı açıklamada, ülke sorunlarına siyasi patilerin tek başlarına “etkili çözüm yolu” bulunamayacağını vurguladı.

Türkiye ile KKTC arasında imzalanan 3 yıllık ekonomik işbirliği protokolünün halka refah ve mutluluk getirmeyeceğini savunan Akansoy, toplumun önüne alternatif önerilerle çıkmanın siyasi partilerin boynunun borcu olduğunu kaydetti.

“Cumhuriyetçi Türk Partisi olarak var olan sistemin artık sürdürülemez olduğunun farkındayız. Siyasi, hukuki, kamu anlamda yeni bir sistem üretmek zorundayız” diyen Akansoy, sivil toplum örgütleri ile sendikaların asgari müştereklerde birleşmesi gerektiğini, sistemin değişmesine yönelik gerekli yasal değişikler için sivil toplum örgütleri ile sendikaların topluca hükümete baskı yapması gerektiğini de belirtti.

ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ise, ülkedeki sorunlara atıfta bulunarak “hiç bu kadar kötü olmadık” dedi.

Ulusal Birlik Partisi tabanında dahi rahatsızlık yaşandığını iddia eden Özkardaş, halkta, sivil toplum örgütleriyle siyasi partilerde “dağınıklık ve usanmışlık” gözlemlediklerini söyledi.

KKTC’nin Türkiye ile imzaladığı 2011-2012 yıllarını kapsayan ekonomik işbirliği protokolüne karşı oluşturulan Sendikal Platform’un, bazı partilerin kırmızı çizgilerinde ısrar etmelerinden dolayı halkın desteğini kaybettiğini kaydeden Özkardaş, bunun üzerine UBP’nin özelleştirme, sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ile ilgili yasaları geçirirken büyük ölçekli bir tepki ortaya konulamadığını söyledi.

ÖZKARDAŞ’TAN ÇAĞRI

Özkardaş, “Sivil toplum örgütleri kırmızıçizgilerinden vazgeçip tüm toplumu kucaklayan, toplumun ortak paydalarında birleşen, akılcı politikalarla, bu hükümeti götürmek için birlikte mücadele etmeli” dedi.

Halkın ortak paydalarında ortaya konulacak bir mücadelede Kamu-Sen’in en önde yer almaya hazır olduğunu ifade eden Özkardaş, “Hiç kimse ateşin cebine düşmesini beklemesin. Bu ateş Kıbrıs Türkünün tümünü yakacak. Bu paket Kıbrıs Türk halkının paketi değil” dedi.

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ORTADAN KALDIRILIYOR”

İşbirliği protokolünde toplu iş sözleşmesinin ortadan kaldırılmasının öngörüldüğünü, bunun yasalara aykırı olduğunu bunun yanında yerli üreticiyi korunması için getirilen fon sisteminin de kaldırılmasının öngörüldüğünü savunan Özkardaş, “Bu sanayi ve üreticiyi yok edilecek. UBP hükümeti döneminde 2 bin esnaf kapsını kilit vurdu. Bu paketle 2015’e kadar esnaf kalmayacaktır” dedi.

Ülkedeki düzenin ve siyasi sistemin değişmesi gerektiğini ancak Siyasi Partiler Yasası ile Seçim ve Halk Oylaması Yasasında değişiklik yapılmadan seçime gidilmesi durumunda ülkedeki düzenin değişmeyeceğini savunan Özkardaş, “Meclise milletvekilliğini meslek edinenler değil, bu memleketi bu hale getirenler değil, gençler gelmelidir. Ama bu sistem önünüzü kesiyor” dedi.

Özkardaş, seçimlerin bölgesel yerine tek seçim bölgesi üzerinden yapılması, milletvekili aday adaylarına kriterlerin getirilmesi ve milletvekillerinin peşinen seçimlerde milletvekili adayı olma hakkını tanıyan düzenlemenin değişmesi, dokunulmazlığın kaldırılması ve milletvekili transferlerinin engellenmesi gerektiğini savunarak, “sistem değişmezse mevcut milletvekillerinin yüzde 60-70’i yine milletvekili adayı seçilir” dedi.

TAK