CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kıbrıs TV’de yayınlanan Serhat İncirli ile Kıbrıs’ta Bugün isimli programın bu sabah konuğu olan Akansoy, Türkiye ile imzalanan protokolden, partinin programına kadar birçok konuda politikalarını ortaya koydu.

Akansoy göreve geldiklerinde temiz ve güzel bir gelecek için geçmişle hesaplaşılacağını ve sorumluların mutlaka yargılanacağını söyledi. Aksi taktirde göreve gelmelerinin bir anlamı olmadığını belirtti. Akansoy, “Yolsuzlukların üzerine gitmeyeceksen yeni siyaset iddiasıyla hükümette ne işimiz var. Göreve geldiğimizde geleceğimizi yeniden kurmak için geçmişimizle mutlaka hesaplaşacağız” dedi.

GÖNYELİ YAPARSA LEFKOŞA DA YAPAR  

Lefkoşa ile ilgili çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olunduğunu belirten Genel Sekreter Akansoy, “Kimseden ses çıkmıyor, yeni gündemler Lefkoşa’nın önüne geçti. Bu çerçevede sivil toplum örgütlerini dolaşmaya çağrıda bulunmaya başladık. Herkes ülkenin genel sorunları altında eziliyor. Herkes kendi gündeminin derdinde ama Lefkoşa Belediyesi’nin içinde bulunduğu durumla ülkenin içinde bulunduğu durum birbirinden farklı değildir ve bu çözülmeden sistemi yeniden yapılandırmak mümkün olmayacak. Yasal açmazı giderebilmek için mücadeleyi yükseltmek gerekir” dedi. Gönyeli Belediyesi’nden örnekler veren Akansoy, “Bir adım ötedeki Gönyeli iyi yönetiliyorsa ve ufacık bir köyü koca bir şehre dönüştürebildiysek aynı şekilde Lefkoşa da bunu başarabilir. Yeter ki doğru ellerde, doğru şekilde yönetilsin” dedi.

“BU İŞ PARTİ İŞİ DEĞİL LEFKOŞALININ İŞİDİR”

Tasarruf tedbirlerini ve kontrollü vergi artışını da değerlendirerek devletin belediyeye daha ciddi katkı yapması gerektiğini de söyleyen Akansoy, “Başka çözüm yolu yoktur. Bu işi hep birlikte taşın altına elimizi koyarak halledeceğiz. Bu iş parti işi değil, Lefkoşalının işidir” dedi.  Esas meselenin LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın görevi bırakmaması olduğunu söyleyen Akansoy, “Esas soru da neden hala istifa etmediğidir” dedi. Kıbrıs Türk halkına borcu olan Bulutoğluları’nın şahsiyetli bir tavır göstererek basın toplantısı düzenleyip yaşananları dürüstçe anlatması gerektiğini belirten Genel Sekreter Akansoy, “Sağdan, soldan gelen tüm baskıları, usulsüz işleri her şeyi topluma anlatmalı ve görevi bırakmalıdır” dedi.

UBP SİYASİ İRADESİNİ YİTİRDİ

UBP Hükümeti’nin siyasi iradesini yitirdiğini belirten Akansoy, bir an önce erken seçime gidilmesi gerektiğini ve ülkeyi bu istikrarsızlık ortamından kurtarmak gerektiğini savundu. “Demokrasi bunu gerektirir” diyen Akansoy, şuan ki ortamda hükümetin ne paketi uygulayabileceğini ne de LTB’deki krizi çözebileceğini ifade etti. Akansoy, “Bu sistem çöktü, yeni bir sisteme ihtiyaç var. Yeniden ayağa nasıl kalkacağız bunu düşünüp, planlayıp, uygulamalıyız. Var olan sistemi yeni yasalarla değiştirerek, çağdaş toplumu yaratarak ayağa kaldıracağız” dedi.

 

“HALKIN TEPKİSİNE RAĞMEN İMZALANAN BİR PROTOKOLÜ UYGULAMAYIZ”

Başbakan İrsen Küçük tarafından uzunca süre halktan gizlenen ve geçtiğimiz hafta Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolde yer alan olası olumlu noktaların altını çizdiklerini belirten Akansoy, denetime açık bir yapının oluşması ve mali sistemi daha ileriye götürecek maddeler yer almasını olumlu karşıladıklarını ancak halktan onay almayan bir protokolü de halka rağmen uygulamayacaklarını belirtti. Akansoy, “Göreve geldiğimizde, devlette devamlılık ilkesini düşünerek bu protokolü devam ettirmek durumunda değiliz, bu halk bunu istemiyorsa hiçbir şekilde demokrasinin önüne geçmeyiz” dedi.

“TÜRKİYE İLE DİYALOG ŞART AMA ÖNCE DİK DURMAK LAZIM”

Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini savunan Genel Sekreter Asım Akansoy, “Türkiye ile çatışma gibi bir derdimiz asla olamaz. Ancak ilişkilerde edilgen durumda olmak kabul edebileceğimiz bir şey değil. Dik durmaya gerek vardır. Siyaseten siz kendi projelerinizi ortaya koyarsınız, halkın desteğiyle hükümete gelirsiniz ve Türkiye ile herhangi bir protokol ve işbirliği gerekirse diyalogla çözersiniz, var olan yapıya tahammülümüz kalmamıştır” dedi.

Kıbrıs Türk halkının bugün var olan durumun sürdürülemeyeceğini bildiğini ve böyle bir hükümeti hak etmediğini söyleyen Akansoy, “Bunu düşündüğümüz için seçim istiyoruz. Kendi parti programımızı sonlandırmaya çalışıyoruz, ‘Kıbrıslı Türkler anlamaz, bilmezi yapamaz’ fikrini yıkacağız. 2013’ün çok sancılı bir yıl olacağına ve erken seçimi getireceğine inanıyorum. Bu protokolle birlikte toplum kaosa sürüklenecek” dedi.

“BU ÜLKE KIBRISLI TÜRKLERİNDİR”

Coğrafya ve bağlantı olarak Türkiye ile yakınlığın reddedilemeyeceğini belirten Akansoy, “Yakınız ama bu ülke Kıbrıslı Türklerindir. Çözüme kadar Kıbrıs’ın kuzeyi Kıbrıslı Türkler tarafından yönetilecek. İşte bu ayağa kalkış planını yapmamız lazım. Anayasa’nın geçici 10. maddesini kaldırmalı, sivilleşme sağlanmalı, Siyasi Partiler Yasası’ndan tutun, Seçim ve Halk Oylaması Yasası’na kadar her şeyi değiştirerek normalleşmeliyiz” dedi. Bu noktada medyaya da büyük işler düştüğünü belirten Akansoy, “Medya çalışanları da siyasiler kadar toparlanma sürecine giderse inanın bizden çok şey olur. Bu kompleksten artık kurtulmalıyız ve neler yapabileceğimizi göstermeliyiz” dedi.