CTP’li gençler Metehan’da liderlere seslendi: Hemen şimdi çözün!

CTP Gençlik Örgütü, yaklaşık iki yıllık aranın ardından bugün başlayan müzakerelerle ilgili Kıbrıs Sorunu’nun
hemen çözülmesi adına liderlere mesaj verdi. Metehan kapısında pankart açan gençler, ‘Hemen Çözün!”
diyerek basın açıklaması yaptı.

Kıbrıs’ta müzakereler bugün yeniden başlıyor. Nesillerdir süregelen ve artık dünyada çözülememiş en eski uyuşmazlıklardan biri olarak kabul edilen Kıbrıs sorunu bugünden itibaren yine masada. Bizler CTP Gençlik Örgütü olarak tarafların ortak metin üzerinde uzlaştıkları haberinin ardından, başlayacak olan görüşme sürecinin sadece pasif izleyicileri olmayacağımızı, gençlik için hayati olan bu sorunun çözümü sürecinin aktif müdahili olacağımızı tüm kamuoyuna duyurmuştuk.
Liderlerin müzakereler için ilk kez bir araya geleceği bugün de, hiçbir zaman Kıbrıs’ta barışa olan inancını kaybetmemiş CTP’li gençler olarak mesajımızı net bir şekilde duyurmaya geldik. Çözümsüzlüğe artık tahammülümüzün kalmadığını yeniden hatırlatmaya, gençliğin tek kurtuluşu olan Kıbrıs’ta barış şiarını yeniden haykırmaya geldik. Artık Kıbrıs’ta çözüm için kaybedecek tek bir gün dahi kalmamıştır. Geleceğini bu adadan başka yerde kurmak istemeyen Kıbrıslı Türk gençliği, Cumhurbaşkanı’nı müzakerelere gönderirken onun da bu bilince sahip olduğundan emin olmak istiyor. Çözüm için aktif ve yapıcı olan tarafın Türk tarafı olmasını, ayak sürümeden, bütün çabasını uzlaşmazlıkların aşılabilmesi yönünde harcamasını arzuluyor. Kısacası Kıbrıslı Türk gençler, Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan “hemen çözüm” talep ediyor.
Kıbrıs’ta çözüm, aynı zamanda Kıbrıs’ta yaşayan tüm gençlerin ortak geleceğini aydınlatacaktır. Bugün adanın güneyinde yaşanan ekonomik bunalımın yegane çaresinin Kıbrıs’ta çözüm olduğunu hatırlatmak isteriz. Kıbrıslı Türklerin sağlıklı bir ekonomiye kavuşmasının dünyadan izole edildiği şartlarda imkansız olduğu gerçeği bir yana, bugün Kıbrıslı Rumlar da Annan Planı ile paylaşmak istemedikleri olanaklarını hızla kaybetmekte oldukları gerçeğiyle yüzleşmektedirler. Artık adadaki tüm gençlerin, hem güneyde hem de kuzeyde çözümsüzlüğün getirdiği kötü şartlara tahammülü kalmamıştır.
Bizler çözümün bu kadar hayati olduğu bir ortamda, iki toplum liderinin ortak metnin gerekliliklerini yerine getirdikleri bir tavır içerisine girmelerini arzulamaktayız. İki liderin metnin dışındaki görüş ve önerilerinin süreci çıkmaza sokacağı gerçeğini hatırlatırız. Bizler Ortak metnin içeriğinde açıklıkla yer aldığı gibi, Talat – Hristofyas, 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008 anlaşmalarında da yer alan tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlık temelinde bir çözümü arzu etmekteyiz. Bizler, ancak iki toplumlu, iki kesimli ve siyasi eşitliğe dayanan Federal bir çözümün, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Toplumları için en uygun ve faydalı çözüm modeli olduğunu düşünmekteyiz.
CTP Gençlik Örgütü Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetini bugün görüşmelere uğurlarken, bütün bu görüşlerini bir kez daha güçlü bir şekilde dile getiriyor. CTP’li gençler olarak hem Sayın Eroğlu’na, hem de Sayın Anastasiadis’e ortak yurdumuz Kıbrıs için bu tarihi fırsatı heba etmemeleri çağrısını yapıyoruz. Masada müzakere edecekleri bizlerin geleceğidir. Kıbrıs’ta daha fazla neslin bu sorunla harcanıp gitmemesi siz liderlerin ellerindedir. Bu tarihi sorumluluğunuzun bilinciyle, Kıbrıs sorununu artık çözün, hemen çözün, şimdi çözün!