Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler uzun bir aranın ardından başlayan müzakereleri ve iki tarafın da
imzaladığı ortak metni selamlayarak liderlere çağrıda bulundu.

Uzun bir aradan sonra başlayan müzakere sürecini ve karşılıklı olarak kabul edilen ortak metni, ömrünü Kıbrıs’ta barışa adamış bir parti olarak selamlıyoruz. Yeni başlayan süreci gerek partimiz gerekse hükümetin büyük ortağı olarak tüm gücümüzle desteklediğimizi de belirtmek isteriz.
Başlaması için uğraşlar verdiğimiz sürecin olumlu sonuçlanması adına sağladığımız katkı, adanın birleşmesi ve Federal Kıbrıs’ın kurulması içindir. Yaratılan bu ivme Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar için yeniden yakalanmış büyük bir fırsattır.
Beklentimiz, liderlerin çözüm iradesiyle masaya oturması ve çözüme ulaşacak şekilde uyum içinde birlikte çalışmasıdır. Kolay olmayacağını bildiğimiz bu süreçte Kıbrıslı Türkler ve Rumların liderlerden beklentisi de zorlukları aşıp, barışın bu topraklara getirilmesidir.
50’nci yılına girdiğimiz Kıbrıs Sorunu’nun tarihe gömülmesi, halkların iradesinden güç alarak liderlerin bu zor süreçten başarıyla çıkmaları onların tarihi sorumluluğudur.
Sürecin özel temsilcilere terk edilecek bir süreç olmadığını, siyasi iradenin kararlı tavrını sürdürmesi gerektiğini de vurgulamak isteriz. Özel temsilcilerin sık sık bir araya gelerek çözüm odaklı çalışmalarını mutlaka gerekli görüyoruz ancak asıl ödevin liderlerin olduğunun ve sonuç getirecek adımları onların atması gerektiğin de unutulmamasını vurgularız.
Bizler CTP olarak hükümetle birlikte süreci yakından takip edeceğiz. Dışişleri Bakanımızın da sürecin tamamına hakim olması gerekmektedir. Bu nedenle görüşmecilerin ilgili bakanlık ve hükümetle çok daha yakın ilişki içinde olması gerektiğini hatırlatırız.
Sivil toplumun bu görüşme sürecine katkısını artırmasını ve taraflara baskı yaparak yarım asırdır süren bu sorunun çözümünde daha aktif rol almasının gerektiğine inanıyoruz. Liderleri cesaretlendirecek olan yine bu adada yaşayan insanlardır. Liderlerin kararlı ve cesur olması gereken bu dönemde geçmişte olduğu gibi sivil toplumla birlikte hareket edeceğimizi de belirtmek isteriz.
Her iki lidere de bu tarihi görevde başarılar dileriz…