“Bu dönem adayı birleştirme dönemidir”

Birleşik Kıbrıs İki Toplumlu Barış İnisiyatifi siyasi partilere başlattığı ziyaretlerine bugün CTP ile görüşerek
devam etti. İki toplumdan elliyi aşkın örgütün bir araya gelmesiyle kurulan inisiyatif, çözüm yönünde liderlere
baskı yapmak ve iki halkı çözüme motive etmek için atılacak adımları paylaştı.

Birleşik Kıbrıs İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, CTP Genel Sekreteri ile görüştü:
“Bu dönem adayı birleştirme dönemidir”
Birleşik Kıbrıs İki Toplumlu Barış İnisiyatifi siyasi partilere başlattığı ziyaretlerine bugün CTP ile görüşerek devam etti. İki toplumdan elliyi aşkın örgütün bir araya gelmesiyle kurulan inisiyatif, çözüm yönünde liderlere baskı yapmak ve iki halkı çözüme motive etmek için atılacak adımları paylaştı. Genel Sekreter Kutlay Erk’le görüşen inisiyatif temsilcileri önümüzdeki süreçte CTP’nin desteğine ihtiyaç belirtti. Yaklaşık iki saat süren toplantıda Kıbrıs Sorunu’nun çözümüne yönelik çabalara destek vermek için ziyaret başlattıklarını belirten temsilciler, en kısa sürede çözümün gerçekleşmesi için çağrıda bulundu.

VAROĞLU: HÜKÜMETİN BÜYÜK ORTAĞI OLARAK CTP’NİN SORUMLULUĞU BÜYÜK
Birleşik Kıbrıs İki Toplumlu Barış İnisiyatifi’nde yer alan KTÖS Başkanı Güven Varoğlu, Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüz kalmasının özelikle Kıbrıs’ta yaşayan insanları olumsuz etkilediğini belirtti. Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesiyle ilgili yürütülen çabalara inisiyatif olarak destek vermek amacıyla ziyaretler başlattıklarını vurgulayan Varoğlu, “Varılacak çözüm öncelikle Kıbrıslıların çıkarına hizmet etmelidir. Bu nedenle inisiyatifin iki toplumlu olması çok önemlidir. Annan Planı sonrasında Kıbrıslılar ‘evet’ ve ‘hayır’ dedi. Günün sonunda da hayal kırıklığı yaşandı” dedi. 2012’de müzakere sürecinin dondurulduğunu kaydeden Varoğlu, sürecin devam ettirilmesi ve tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek temsiliyetin olduğu bir yapıya ulaşılmasının kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı. Varoğlu şöyle konuştu:
“Tabii ki iki toplumlu inisiyatifin oluşturulması bunların gerçekleştirilmesine yönelik bir adımdır. Son günlerde yaşanan gelişmeler ve iki toplum temsilcileri tarafından ortaya konulan çerçevenin kabul edilmesi bizleri memnun etmiştir. Bu çerçevede yarın Eroğlu ve Anastasiadis arasında başlayacak görüşmelere sonuç almaya yönelik iç dinamikler olarak barışa susamış insanların destek vermesi gerekir. Her ne kadar uluslararası güçlerin görüşmelerin başlamasına yönelik baskısı olduğunu bilsek de iç dinamikler oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu son gelişme olmadan bir dizi temas gerçekleştirme kararı almıştık. 31 Ocak’ta AKEL’i ziyaret ettik. CTP’nin barışı, çözümü isteyen, bunun için mücadele eden bir parti olduğunu bilmekteyiz. Hükümetin büyük ortağı olarak da şuanda büyük sorumluluk taşımaktadır. Bu çerçevede sürdürülen görüşmelerin desteklenmesi konusunda katkılarınızı talep etmekteyiz.”

ERK: ANASTASİADİS, HRİSTOFYAS’IN HATASINI TEKRARLAMAMALI!
CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk ise ziyaret için teşekkür ederek ülkenin yeniden ilginç bir döneme girdiğini belirtti. “Bu dönem adayı birleştirme dönemidir” diyen Erk, barış sürecinin BM ölçütlerinde yürütüleceğini sonucunda da bu ölçütler ışığında federal bir Kıbrıs yaratılacağını kaydetti. Bu kapsamda bütün başlıkların tartışılacağını ve liderlerin ortaya bir uzlaşı metni çıkaracağını vurgulayan Erk, CTP olarak kuruldukları 1970’ten beri adanın barışı için uğraştıklarını belirtti. Bu vizyonun ve misyonun hala devam ettiğini söyleyen Erk, en küçük partiyken de en büyük partiyken de bu yoldaki mücadelelerini hep sürdürdüklerini kaydetti. Bu yöndeki politik sorumluluklarının bilincinde olduklarını ifade eden Genel Sekreter Erk, Kıbrıs’ta çözüme ve barışa ulaşmak için kendileriyle yoldaş olan tüm örgütlerle bu mücadeleyi sürdüreceklerini, tek egemenlik, tek kimlik ve tek temsiliyetle ilgili sorunları olmadığını ve ayrıntıların görüşme masasında sonuçlanacağını kaydetti. Başlayacak olan görüşmelere CTP ve hükümet kanadı olarak tam destek verdiklerini belirten Erk, görüşmecinin masada anlamlı ve verimli bir süreç yaratmasını istediklerini vurguladı. Erk sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yarın görüşmeler başlıyor. Biz görüşmecimize tam güven duymuyoruz ve onu çok yakından takip edeceğiz. Süreçteki tüm tarafları CTP olarak yakından izleyeceğiz. Dış İşleri Bakanımız süreci çok yakından takip ediyor. Bizim görüşmecimizi rahat bırakmak gibi bir niyetimiz yok, istediğimiz güneyde de Anastasiadis’in rahat bırakılmamasıdır.”
“MASA KIBRISLILARINDIR, ÇÖZÜMÜ DE ONLAR YAPMALI”
Kıbrıslı bir çözüm isteniyorsa Türkler ve Rumların liderler üzerinde baskıcı olması gerektiğini vurgulayan Genel Sekreter Kutlay Erk, “Biz yapmazsak yabancılar yapacak ve Kıbrıslı bir çözüm olmayacak. Bu bilinçle liderimizi hem CTP hem sivil toplum olarak çok yakından takip edeceğiz” dedi. Güneydeki sivil toplumun da bu yönde inisiyatif almasını isteyen Erk, “Ortada bir masa var ve o masa Kıbrıslılara aittir. İki tarafında iki lider oturabilir ama masa Kıbrıslılara aittir ve iki tarafın da o masaya hakim olması gerekir. Eğer biz yapamazsak yine yabancılar domine eder. Dolayısıyla iki tarafın barış ve çözüm örgütleri işbirliği yapmak zorundadır. Onun için hem kendi tarafımızda hem masa için birlikte çalışmamız lazım. Biz CTP olarak bu yöndeki hiçbir yükümlükten kaçmayacağız” dedi.

EFTHYMİOU: CTP’NİN YANIMIZDA OLMASI BİZİ MUTLU EDİYOR
Birleşik Kıbrıs İki Toplumlu Barış İnisiyatifi Koordinatörü Christos Efthymiou ise iki toplumun elliyi aşkın örgütünün bir araya gelmesiyle kurulan inisiyatifin, bu ortak metnin hazırlanması için geçen sürenin uzunluğu ve detaylarda takılınmış olmasından dolayı kaygıyla ortaya çıktığını kaydetti.
“Özellikle Rum kesiminde neler olduğunu ve hangi güçlerin hükümete baskı uyguladığının farkındaydık” diyen Efthymiou, iki toplumlu sivil toplumun iki tarafta da bir araya gelmesi gerektiğinin şart olduğunu vurguladı. Bu çerçevede siyasi partileri ziyaret etme karar aldıklarını kaydeden Efthymiou, bu zaman diliminde yeni gelişmelerin olmasından dolayı büyük mutluluk taşıdıklarını belirtti. Yeni süreçte yetkililerle görüşmeye devam edeceklerini söyleyen Efthymiou, bu şekilde taraflara baskı uygulamayı sürdüreceklerini ifade etti. Efthymiou, “İnsanları mobilize etmeye çalışacağız ve kendimizi örgütlemeye çalışacağız. CTP’nin yanımızda olacağını bilmek bizi çok mutlu ediyor. İnsanları harekete geçirmek şu aşamaya kadar zor oldu çünkü herkeste bir hayal kırıklığı vardı. Her iki taraftaki toplumlar nasıl yeniden uyanacak ve biz bunun için ne yapabiliriz sizlerle bunu konuşmaya geldik” dedi.

ERK: İKİ TARAFIN DA ‘EVET’TEN BAŞKA ŞANSI YOK!
İki tarafın da barışı düşlemesi gerektiğini vurgulayan CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, bu defaki çözüm referandumunda iki tarafın da ‘evet’ten başka şansı olmadığını ifade etti. Erk, “Ya süreci Kıbrıslılar olarak kontrol edip iki ‘evet’ çıkaracağız ya da ada bölünecek ve bundan sonra Kıbrıslılar bu adada umutsuzluk içinde yaşayacak” dedi. Bu şekilde halkların mobilize edilmesi gerektiğini vurgulayan Erk, halklara birleşmenin getireceği somut yararların iyice anlatılmasının şart olduğunu vurguladı. Annan döneminde planın Türk tarafında detaylı şekilde sürekli tartışıldığını kaydeden Erk, güneyde öyle yapılmadığını izlediklerini belirterek, “Cehalet korkaklık getirir” dedi.
Yapılması gerekenin barış güçleri olarak iki tarafta çok güçlü bir işbirliği olduğunu vurgulayan Erk, “Politik partilerin bazı kısıtları olabilir bunu aşmak için sivil toplumların yardımcı olması lazım. Onları yönlendirmesi kısıtları ortadan kaldırır. İki halk arasındaki engelleri de yine sivil toplum desteği kaldırır” dedi. Güneydeki sivil toplumun daha hareketli olması gerektiğini belirten Erk, kuzeyde zaten hep hareketli olduğunu söyledi.