CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Yaklaşan Greentree zirvesine yönelik açıklamasında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu bir önceki New Yorj zirvesinde yaşanan hezimetin tekrarlanmaması için çaba gösteremeye çağırdı

BASINA AÇIKLAMA

 

Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması hedefi ile yürütülen liderler görüşmesi 22-24 Ocak tarihlerinde ikinci kez yapılacak New York (Greentree) zirvesinde yeni bir dönemece giriyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin, liderleri davet niyeti ile yazdığı fakat aslında uyarılarla dolu olan mektubu basında yer almış ve partimizce de incelenmiştir. Yaptığımız incelemede gelişmelerle ilgili olarak yeterince bilgilendirilmediğimiz ortaya çıktığı gibi, mektupta BM Genel Sekreterinin müzakerelerin belli başlı konularda hâlâ hazırda çıkmaza girdiğini ifade etmesini de endişe verici bulduk.

Genel Sekreter mektubunda, içine girilen nihai aşamada tarafların zamanında mülkiyet ve vatandaşlıkla ilgili veri vermeleri Greentree de içerikli tartışmalar yapmaları gerektiği; harita ve rakamlarla ilgili nihai tartışmaların olması gerektiğini; bu sayede Kıbrıs sorununun temel konularının çözümlenmesi sağlanabilirse çok taraflı konferansa gidileceğini net olarak ifade etmektedir.

Sayın Eroğlu, mülkiyet ve vatandaşlıkla ilgili verileri paylaşmaktan kaçındığı ve Türk tarafının 4 Ocak 2010’da ortaya koyduğu pakete sahip çıkmadığı sürece BM Genel Sekreterinin çok taraflı konferans için ortaya koyduğu ön şartların yerine gelmeyeceği açıkça görülmektedir. Partimiz, Sayın Cumhurbaşkanına New York’ta verdiği taahhüt çerçevesinde ilgili verileri müzakere masasına uygun şekilde getirmeye ve İkinci Cumhurbaşkanı Sayın Talat döneminde yaratılan pozisyona sahip çıkmaya acilen ve bir kere daha davet etmektedir.

Liderlere gönderilen mektupta ifadesini bulan bütün konularda uzlaşıya varılmadan uluslar arası konferansa gidilmesinin zor olduğu anlayışı, Aralık ayında yapılan Greentree zirvesinde Rum Lideri Sayın Hristofias’ın ‘bütün sorunlar çözülmeden Uluslar arası konferansa gitmeyelim’ talebi karşısında sessiz kalarak, bunun BM in Güvenlik konseyine yazılan mektupta yer almasına neden olan Sayın Eroğlu’nu eleştirmekte ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

New York zirvesinin ikincisini, birinci zirve gibi akamete uğratmaya hiçbir liderin hakkı yoktur. Bu nedenle de hem Sayın Eroğlu’na hem de Sayın Hristofias’a 22-24 Ocak tarihli zirve öncesinde büyük görevler düştüğüne inanmaktayız.

 

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı