Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu, bugün (11 Eylül) CTP-BG’yi ziyaret ederek UBP Hükümeti’nin aldığı kararla Kalecik bölgesine yapılması planlanan petrol dolum tesisi konusunda başlattıkları mücadelede destek istedi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, UBP Hükümeti’nin ülkeye getirmeye çalıştığı kirli yatırımları hiçbir zaman kabullenemeyeceklerini belirterek, “İktidara geldiğimizde tüm bunların hesabını soracağız, herkes bunu bilsin” dedi.
UBP’nin her konuda olduğu gibi çevre konusunda da ülke koşullarını gözetmeden ülkenin geleceğini karartacak kararlar aldığına dikkat çeken Yorgancıoğlu, ekonomi, turizm ve petrol karşılamada hiçbir faydası olmayacak bu yatırımı hükümetin aklına koyduğunu söyledi.
UBP ISRARININ NEDENİNİ AÇIKLASIN
UBP Hükümeti’nin önce Lefke sonra da Yedikonuk’ta tesis için yer baktığına değinen ve halkın sert tepkisiyle karşılaştıktan sonra geri adım atmak zorunda kaldığını belirten Yorgancıoğlu, şimdi de Kalecik için kolların sıvadığına dikkat çekti. Hükümetin, halk tarafından kabul görmeyen böylesi bir yatırımı ısrarla yapmaya çalışmasının akıllara bir takım sorular getirdiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, UBP’nin akıllardaki bu soruları ısrarla cevaplandırmadığını belirtti. CTP-BG olarak ilk günden beri ülkeye böylesi bir yatırımın yapılmasına karşı çıktıklarını ifade eden Yorgancıoğlu, bu yolda mücadele eden Platform’a geçmişte olduğu gibi bugün de destek verdiklerini sözlerine ekledi.
PLATFORM: HÜKÜMET HALKIN BAŞINA ÇORAP ÖRÜYOR
Petrol Dolum Tesisine Hayır Platformu adına konuşan Hasan Sarpten ise mevcut hükümetin uzun bir süreden beridir Kıbrıs Türk Halkının başına büyük bir çorap örmeye çalıştığını ifade etti. Geçmişte bu yatırımın gündeme gelmesiyle birlikte başlattıkları toplumsal mücadele neticesinde hükümetin geri adım atmasını sağladıklarını belirten Sarpten, hükümetin inatla ve ısrarla böylesi bir yatırımı yapmak istediğini, kendisini bir takım yerlere ispatlama çabasında olduğunu ve Kalecik konusunu gündeme taşıdığını vurguladı. Böylesi bir yatırımın tekrar gündeme gelmesi ile birlikte geçmişte kader birlikteliği yapan örgütlerin yeniden bir araya gelerek mücadeleye başlama kararı aldıklarını kaydeden Sarpten, bu kapsamda Platform’a destek veren siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirtti.
CTP’Lİ GENÇLERE TEŞEKKÜR
Geçtiğimiz hafta sonu CTP Gençlik Örgütü’nün bölgede yaptığı eylem için teşekkürlerini ileten Sarpten, “CTP’li gençlerin bu konuda gösterdikleri hassasiyetten memnun ve mutlu olduk” dedi. Geçmişte olduğu gibi bugün de ülkede oynanan kirli siyasetin parçası olan kirli yatırımlara izin vermeyeceklerinin altını çizen Sarpten, CTP-BG’den aldıkları destekten dolayı da memnuniyet belirtti.