CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, Meclis’in bugünkü oturumunda futbol ve genel anlamda sporun bugünkü durumu hakkında konuştu.

Fellahoğlu, konuşmasına sıralarının boş olmasından dolayı iktidarı ciddiyetsizlikle eleştirerek başladı. Hükümetin spora en büyük darbeyi Milli Olimpiyat Komitesi’nde gerçekleştirmiş olduğu değişiklikle yaptığını ifade eden Fellahoğlu, UBP’nin her konuda olduğu gibi partizanca davranarak kendi meclis üyesini komite başkanı yapmak için yasayı değiştirerek ilkokul mezunu birinin başkan olabileceği bir durum yarattığını söyledi. Kitlesel olarak izlenen en büyük spor dalının futbol olduğuna dikkat çeken Fellahoğlu, ülkelerin kendi tanıtımlarını bu alan üzerinden yaptıklarını söyledi.

TÜRKİYE İLE BİLE MAÇ YAPAMIYORUZ

Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğünden dolayı çok ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getiren Fellahoğlu, Türkiye takımları ile bile maç yapılamadığını vurguladı. Hükümetin bunun aşılması için bir öneri sunduğunu duymadığını söyleyen Fellahoğlu, Meclis sıralarına bakarak, “Bunu duyan veya gören var mı? Yoktur” dedi. Federasyonun son günlerde çok büyük bir uğraş vererek ülke spor ve futbolunun kapalılığını aşmak için mücadele verdiğine değinen Fellahoğlu, bunun için uluslar arası bir kuruluştan emekli olan bir kişinin danışman olarak alındığını mutlulukla öğrendiklerini belirtti.

Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ı tanımadığının altını çizen Fellahoğlu, “Türkiye ve Güney Kıbrıs uluslar arası müsabaka yapıyor. Güney Kıbrıs, bayrağıyla, sporcusuyla gidip Türkiye’de müsabaka yapıyor, bunu üzülerek izliyoruz” dedi. Tüm bu işlerin dışında kalanın sadece Kıbrıs Türk sporu ve futbolu olduğunu vurgulayan Fellahoğlu, bunun aşılması için büyük bir uğraş gerektiğini belirtti.

ZOR BİR YOL AMA BAŞARILMALI

Hükümetin, federasyonu bu yolda desteklemek zorunda olduğunu ifade eden Fellahoğlu, “Zor bir yoldur ama bunun başarılması gerekmektedir” dedi. Gözlemlerine göre ülke futbolunun durumunun oldukça iyi olduğunu belirten Fellahoğlu, federasyona bu konuda verdiği mücadeleden dolayı da teşekkür ederek futbolu ve ülke sporunu dünyaya açmanın zorunlu olduğunu ifade etti.