CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Türkiye’den gelecek olan su ile ilgili açıklamalarda bulundu. UBP Kurultayı’na alet edilmeye çalışılan su projesi hakkında bilgi veren Akansoy, KKTC ayağındaki eksiklikleri vurguladı.

Siyasi bir partinin kurultayından öte insanımızın sinirini bozan bir mekanizmaya dönüşen UBP Kurultayı, nasıl bir çarpık yapıyla yüz yüze olduğumuzu her gün gözler önüne seriyor. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında uygulanacak en önemli projelerden biri olan “Su Projesi” bile, utanmadan UBP Kurultayı’na malzeme yapılıyor ve UBP ile özdeşleştirilmeye çalışılıyor.

Hatırlatmak isterim ki KKTC’nin kuruluşundan beri tüm hükümetlerin getirmeye çalıştığı su konusu tozlu raflarda beklerken, 1995 yılında CTP Hükümeti döneminde konu ilk kez ‘balon’ olup uçmasın diye ciddiyetle ele alınarak, projeleme ihalesi de dünyaca kabul gören uluslar arası bir firmaya verilmişti. CTP döneminde başlatılan bu proje son şeklini 2011’de alarak uygulanmaya başlanmıştır. Ancak emanete ihanet etme alışkanlığından vazgeçmeyen UBP Hükümeti bunu bile becerememiştir.

Türkiye ayağı için planlananlar hayata geçmeye başlamışken, adaya su geldikten sonra ne yapılacağı, neler üretileceği konusunda herhangi bir çalışma yoktur. Projenin KKTC açısından tartışılır ciddi eksiklikleri vardır. Kıbrıs Türklerinin suyu nasıl değere çevireceği konusu belirlenmemiş, hükümet bu konuda hiçbir çalışma yapmamıştır. Kendilerine övünecek bir şey arıyorlar ise bu halk için bunu derhal yapmalı ve suyun hayatımıza reel olarak ne getireceği konusunda kafa yormalıdırlar. UBP’nin, Kıbrıs Türklerinin kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak hiçbir üretim politikası yoktur ve bu ürünlere pazar bulunması için tek kuruşluk iş yapılmamıştır.

Eğer UBP’ye, bu ülkenin babalarının malı olmadığını düzenli aralıklarla birinin hatırlatması gerekiyorsa, bu görevi hiç usanmadan ifa edeceğimizi kamuoyuna bildirmek isterim.

TC Yardım Heyeti’nin kabul edilemez olduğunu açıkça belirttiğimiz günümüzde, bu büyük projenin tamamen Türkiye endeksli hazırlanması ve “Su Projesinin” daha şimdiden kurultaya malzeme yapılabilmesi, halkımızı yarınlar adına fazlaca ürkütmektedir. Kıbrıs Türk kamuoyu, ‘Su bugün Sayın Küçük’ün koltuğu için bir araç olarak kullanılıyorsa, acaba yarın neyin aracı olarak kullanılacak’ diye sorgulamaktadır.

CTP-BG olarak halkımızın iradesinin bizim için en hassas konulardan biri olduğunu hatırlatır, UBP’ye devletin ve devletlerarası projelerin bir kurultay kazanma aracı değil, halka hizmet için var olduğunu hatırlatırız.