CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ve beraberindeki heyet geçtiğimiz hafta yağan yağmur nedeniyle evleri sular altında kalan Taşkınköy sakinlerini ziyaret ederek yaşadıkları mağduriyeti yerinde inceledi.

CTP-BG Lefkoşa İlçesinin düzenlediği ziyarette Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu’nun yanında Genel Sekreter Asım Akansoy, milletvekilleri Mustafa Yektaoğlu, Kadri Fellahoğlu, Özdil Nami ve CTP-BG LTB Meclis üyeleri ile ilçe yöneticileri katıldı.

ÇEŞMEDEN LAĞIM AKIYOR

Taşkınköy sakinleri yağan her yağmur sonrasında aynı mağduriyeti yaşadıklarını ifade ederek, “Evler yağmur suları ile dolarken çeşmelerimizden de lağım suları akıyor” dedi. Bu yıl içerisinde ikinci kez su baskınına maruz kaldıklarını söyleyen bölge halkı, ne belediyenin ne de hükümet edenlerin vatandaşla ilgilenmediklerini ve soruna kalıcı çözüm üretmediklerini kaydetti. Lefkoşa’da yağan her sağanak yağmurda evlerinin sular altında kalarak eşyalarının zarar gördüğünü vurgulayan bölgeliler, geçen hafta yaklaşık 45 dakika süren sağanak yağmur sonrasında sular altında kaldıklarına dikkat çekerek, “Eğer iki saat yağmur yağarsa boğulacağız” dediler.

BELEDİYE VE HÜKÜMET SEYİRCİ KALIYOR

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu yıllardır tekrar tekrar yaşanan bu felaketin sorumlularının LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ve UBP Hükümeti olduğunun altını çizerek yağan her yağmurda bu sonucun ortaya çıkacağını bilmelerine rağmen belediye ile hükümetin buna seyirci kaldığına dikkat çekti. Taşkınköy’de yaşayan insanların tek sorununun yağan her yağmur sonrası sular altında kalmak olmadığını söyleyen Yorgancıoğlu, lağım sularının taşarak evlere kadar ulaştığını ve salgın hastalık tehlikesinin oldukça yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

VATANDAŞ TEDBİRİNİ KENDİ ALIYOR

Bölgede belediyenin ve hükümetin acil önlem almak yerine geçici tedbirlerle işi geçiştirmeye çalıştığının altını çizen Yorgancıoğlu, vatandaşların kendi tedbirlerini kendileri almaya başlamasını görmekten oldukça üzgün olduğunu ifade etti. Vergisini vererek vatandaşlık görevlerini yerine getiren halkımızın böylesine bir şekilde yaşamayı hak etmediğini vurgulayan Yorgancıoğlu, halkın böylesi bir kötü yönetim anlayışıyla yaşamayı da hak etmediğine dikkat çekti.

OLAĞANÜSTÜ DURUMLAR İÇİN BÜTÇE ZATEN VAR!

Haftalardır Taşkınköylülerin çeşmelerinden lağım suları aktığından dolayı şikayet etmekte olmalarına rağmen ne belediye ne de hükümet tarafından dikkate alınmadıklarını söyleyen Yorgancıoğlu, belediye ve hükümetin yaşanan felaketten sonra çıkarak sorunun çözülmesi için 2013 yılında bütçeye kaynak koyarak sorunu gidereceğini söylemesini eleştirdi. “Belediye ve Hükümet 2013 yılına kadar bu sorunu çözünceye dek yaşanacak kuvvetle muhtemel felaketlerde ne yapacaklar?” diye soran Yorgancıoğlu, bütçede olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere bulunan kalemlerin mevcut olduğuna dikkat çekti.

KAYNAKLAR BAŞKA YERLERDE KULLANILIYOR

Taşkınköy’de yaşayan insanların mağduriyetinin tamamen ortadan kaldırılması için bu kalemlerde bulunan kaynakların derhal kullanılması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, “Anlaşılan UBP bu kaynakları da başka yerlerde kullandığı için gelecek yıldan bahsediyor” dedi. Ülkede yaşanan her olay veya felaketin ardından UBP Hükümeti’nin ve onun belediyelerinin beceriksizliklerinin ortaya çıktığını belirten Yorgancıoğlu, “Beceriksizlerin yapacağı tek şey derhal istifa etmektir” diyerek LTB Başkanı Cemal Bulutoğlularını ve UBP Hükümetini istifaya çağırdı.