CTP-BG, UBP Hükümeti’nin Lefkoşa Türk Belediyesi için Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarttığı yasa gücünde kararnamenin iptali için bugün saat 09.00’da Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin CTP-BG’li Meclis Üyelerinin hazır bulunduğu mahkemede dava dosyalanarak kararın en kısa sürede verilmesi talep edildi.

Yorgancıoğlu, UBP Hükümeti’nin geçtiğimiz hafta Lefkoşa Türk Belediyesi için çıkarttığı yasa gücünde kararnamenin Yerel Yönetimler Yasası ve Anayasa’ya aykırı olduğu için kararın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurulduğunu söyledi.

“CTP-BG olarak UBP’yi canı istedikçe yasa gücünde kararname çıkarmaması adına Meclis’in açık olduğu dönemde defalarca uyardık” diyen Yorgancıoğlu, UBP’nin Meclis’in tatile girmesinden bir gün sonra, daha önce ilgilenmediği LTB hakkında bu yola başvurmasının manidar olduğunu söyledi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu alınan kararın Anayasa’nın 112. maddesine açıkça aykırı olduğunu vurgulayarak mahkemeden en erken zamanda konuyla ilgili kararını vermesini talep etti.