CTP Gençlik Örgütü, uzun süredir ortak metin üzerinde uzlaşıya varılamayan Kıbrıs Sorunu’nda gelinen aşama
ile ilgili açıklama yaptı. CTP’li gençler yeni başlayacak olan sürecin yakın takipçisi olacaklarını vurgulayarak
adadaki tüm gençlerin çözümsüzlüğün getirdiği kötü şartlara tahammülü kalmadığını kaydetti.

Kıbrıs sorunu, yeni bir dönemece daha giriyor. Uzunca bir süredir uluslararası kamuoyu ve tabi ki tüm Kıbrıslılar kendileriyle dalga geçilircesine zaman kaybettiren bir “ortak metin hazırlama” sürecini yaşamaktaydı. Talat-Hristofyas döneminden hatırladığımız, liderlerin karşılıklı görüşerek kısa zamanda sonuca vardırdıkları bu “ilk adım”ın, aslında ne kadar da çetrefilli sorunlar yaratabileceğini hep birlikte gördük. Liderlerin temsilcileri aracılığıyla diplomatik bir oyuna çevirdiği süreçte en sonunda bir “ortak metin” hazırlandı. Artık hep birlikte, görüşmelerde neler yaşanacağını izlemeye başlayacağız.
Bizler CTP Gençlik Örgütü olarak, başlayacak olan bu görüşme sürecinin sadece pasif izleyicileri olmayacağımızı, gençlik için hayati olan bu sorunun çözümü sürecinin, gerek toplumsal güçleri harekete geçirecek, gerekse liderlerin ensesinde nefesimizi hissedecekleri, aktif müdahili olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz. CTP Gençlik Örgütü hiçbir dönemde Kıbrıs’ta barışa olan inancını kaybetmemiştir, her alanda barışa olan inancını ve ısrarını dile getirmiştir. Uzun bir aradan sonra görüşmelerin ilk adımı olan ortak metinin iki toplum lideri tarafından kabul görüp görüşme sürecini önümüzdeki haftaya başlatacak olması var olan inancımızı daha da güçlenmiştir.
Son zamanlarda Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Toplumlarının yaşadığı ekonomik bunalımın en büyük sebebinin de Kıbrıs sorunu olduğunu hatırlatmak isteriz. Kıbrıslı Türklerin zaten yapısal olarak ekonomik gelişiminin, dünyadan izole edildiği şartlarda imkansız olduğu gerçeği bir yana, bugün Kıbrıslı Rumlar da Annan Planı’nda paylaşmak istemedikleri olanaklarını hızla kaybetmekte oldukları gerçeğiyle yüzleşmektedirler. Artık adadaki tüm gençlerin, çözümsüzlüğün getirdiği kötü şartlara tahammülü kalmamıştır.
Kıbrıs’ta çözüm her iki toplumun da her zaman için çıkarınadır, bugün ortadaki tablo bunu daha da açıklıkla ortaya koymaktadır.
Bizler, çözümün bu kadar hayati olduğu bir ortamda, iki toplum liderlerinin ortak metin gerekliliklerini yerine getirdikleri bir tavır içerisine girmelerini arzulamaktayız. İki liderin metnin dışındaki görüş ve önerilerinin süreci çıkmaza sokacağı gerçeğini hatırlatırız. Bizler ortak metnin içeriğinde açıklıkla yer aldığı gibi, Talat – Hristofias, 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008 anlaşmalarında da yer alan tek egemenlik, tek uluslararası kimlik ve tek vatandaşlık temelinde bir çözümü arzu etmekteyiz. Çözüm, hiçbir şekilde Kıbrıs’taki halkların üzerinden kurulacak olan emperyalist çıkarlara hizmet etmemelidir. Bizler, ancak Federal bir çözümün, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum Toplumları için en uygun ve faydalı çözüm modeli olduğunu düşünmekteyiz.
CTP Gençlik Örgütü olarak önümüzdeki görüşme sürecinin yakından takipçisi olacağımızı, Kıbrıs’ta federal çözüme katkı koymaya her zaman hazır olduğumuzu bildiririz.
Kıbrıs’ta barış engellenemez.
CTP Gençlik Örgütü