CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, Yedikonuk’a kurulması planlanan petrol dolum tesisinin ülkenin bir gereksinimi değil bir şirketin petrol ticaretiyle ilgili olduğunu vurguladı

Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Yedikonuk’a kurulmak istenen petrol dolum tesisinin bu ülkenin ihtiyacı olmadığı gibi bir çevre tahribatı yaratacağını kaydederek, CTP olarak böyle tesise karşı olduklarını vurguladı.

Kıbrıs TV’de Ayşe Gürkan’ın sunduğu “Gün Ortası” programında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri, Akansoy, CTP’nin konuyla yakından ilgilendiğini kaydederek, yarın öğle saatlerinde CTP-BG Genel Başkanı başkanlığındaki geniş bir heyetin Büyükkonuk’ta toplandıktan sonra petrol dolum tesisine karşı kurulan platformdan heyetler ve vatandaşlarla basının katılımıyla Yedikonuk’a gideceğini kaydetti.

Partisinin ekonomik yatırımların ülkenin en büyük değeri olan çevreyi yok etme pahasına yapılmasına karşı olduğunun altını çizen Akansoy, ülkede petrol dolum tesisine de gereksimin olmadığını, konunun bir firmanın petrol ticaretiyle ilgili olduğunu sözlerine ekledi. Akansoy, bölgenin ekoturizm konusunda herkesin gıptayla izlediği bir bölge olduğunun altını da çizerek, ayrıca AB tarafından Natura 2000 alanı ilan edildiğini, koruma altında bulunan bir alan olduğunu hatırlattı.

Akansoy, Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten’in de detaylı olarak açıkladığı gibi hazırlanan ÇED raporunun ciddi analiz yetersizlikleri içeren bilimsellikten uzak bir rapor olduğuna değindi ve Kıbrıslı Türklerin bazı konularda ciddi hassasiyetleri vardır ve bunlardan biri de çevredir. Dolaysıyla sağcısı da solcusu da bu konuda hassasiyet göstermektedir. Bu sadece CTP’yi değil, herkesi ilgilendiren bir konudur” diye konuştu.

ASKERLİK YASA TASARISI ŞU HALİYLE TATMİN EDİCİ DEĞİL

Gündemdeki Askerlik Yasa Tasarısı ile de ilgili soruları yanıtlayıp görüşlerini ortaya koyan CTP-BG Genel Sekreteri, askerlikle ilgili ülkede ciddi sıkıntılar bulunduğunu, gençlerin en verimli zamanlarının kaybolduğunu ifade etti. Tar,sarıyla ilgili bir takım görüşler üretildiğini, CTP Gençlik Örgütü’nün çalışmalara katkı koyduğunu anlatan Akansoy, tasarının şu andaki haliyle halen ciddi bir tatmin sağlamadığının altını çizdi. Şimdiki haliyle sadece yurt dışında yaşayan kişilerin affının söz konusu olduğunu kaydeden Akansoy, tasarının kendi içerisinde eşitsizlik ve dengesizlik içerdiğini ve üzerinde daha çalışılması gerektiğini vurguladı.

FEDERASYON KIBRISLI TÜRKLERİN HAKKIDIR

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Özel Temsilcisinin son zamanlarda görüşmelerin anlamsızlaştığından, federasyondan başka bir model tartışılması gerektiğinden söz eden açıklamalarıyla ilgili görüşü sorulan Akansoy, “Federasyon, Kıbrıs Türk halkının geleceğine dair en önemli çözüm modelidir. BM parametreleri tarafından çizilmiş, Kıbrıslı Rumlarla konuşabileceğimiz tek modeldir. Bu gerçekler ortadayken ‘federasyon değil başka bir şey konuşalım’ yaklaşımı tehlikeli bir yaklaşımdır” dedi.

Sıkıntılı bir sürece girildiğini, son Greentree zirvesinde uzun çabalardan sonra elde edinilen sorunun üst düzeyde tartışılması durumunun kaybedildiğini, Genel Sekreter ban’ın çekilerek sorunu Downer’e havale ettiğini hatırlatan Akansoy, şu anda Kıbrıs Türk tarafının çözüme nasıl ulaşabileceği konusuna yoğunlaşması gerektiğini vurguladı.

Akansoy, Kıbrıs sorunundaki müzakere sürecinin kopacağını son bulacağına dair öngörülere katılmadığını, dönem başkanlığı, güneydeki başkanlık seçimleri gibi nedenlerle bir süre askıya alınsa bile yeniden bir ivme alarak başlayabileceğine inandığın söyledi.

CEMAL BAŞKAN ÇALIŞANLARIYLA BARIŞMALI

Son olarak Lefkoşa Türk Belediyesi’nde 3 günden beri devam eden eylemler ve olaylara değinen CTP-BG Genel Sekreteri, Lefkoşa Türk Belediyesinde ciddi sorunlar olduğunu ve belediyenin iyi yönetilmediğini söyledi. Lefkoşa’nın bugün beklentileri karşılayacak modern bir kent görüntüsü vermediğine işaret eden Akansoy daha da önemlisi, çalışanların sorunlarının uzun bir süreden beri gündemde olduğunu ifade etti. Ayın 10’una gelinmesine belediye emekçilerinin hala maaşlarını almadığını, sosyal yatırımlarının uzun bir süreden beri yapılmadığını kaydeden Akansoy, “yapı sürdürülebilir bir yapı değildir. Lefkoşa Türk Belediyesi sıfırı tüketmiştir. Biz çalışanların her zaman yanlarında olacak mücadelelerine destek vereceğiz” diye konuştu

Belediye emekçilerinin grev ve eylemlerine çok sıkı ve sert polisiye önlemlerle yaklaşıldığına da işaret eden CTP-BG Genel Sekreteri, “çok ciddi polisiye önlemler aldırıyorlar ve çatışmayı teşvik ediyorlar. Bu doğru değil. Cemal Başkan kendi çalışanlarıyla barışmalı; çalışanlar çok haklı bir mücadele veriyor. Verdikleri ekmek kavgasıdır. Aleyhlerine sonuçlanması mümkün değil. Artık Lefkoşa Türk Belediyesi’nde Cemal Bulutoğluları ile sürdürülebilir bir durum ortadan kalkmıştır” dedi.

 

 

CTP Basın Bürosu