CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede sistemin çöktüğünü, sivilleşme ve tam demokratikleşmeye geçişiş şart olduğunu vurguladı.

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede sistemin çöktüğünü, tam sivilleşme, tam demokratikleşmeye geçişin şart olduğunu kaydederek, bu görevin de siyasilere düştüğünü vurguladı.

SİM TV’de bugün Meyil Adakul’un hazırlayıp sunduğu Öğlen Postası programına konuk olan Akansoy, hükümeti “yokuş aşağıya giden ve frenleri tutmayan bir araca” benzetti. UBP hükümetinin yaratmış olduğu siyasi otorite boşluğu nedeniyle toplumda mutsuzluk ve belirsizlik hali oluştuğuna işaret eden Akansoy, “görünen o ki Sayın Başbakan ve ekibi ülkeyi nasıl yöneteceklerine dair bir plan ve program sahibi değiller” dedi.

Sağlık ve eğitim sektörleri başta olmak üzere ülkede tüm sektörlerde büyük sorunların yaşanmakta olduğunun da altını çizen Akansoy, “radikal çözümler gerek. Tepkilerimizi ciddi anlamda yönetip yönlendirmemiz gerek ve adres UBP olmalı” diye konuştu. CTP’ye yönelik hedef şaşırttığı iddiaları çerçevesindeki bazı eleştirileri de yanıtlayan Akansoy, CTP, ‘UBP ülkeyi yönetmiyor, alternatifi çıkıp programını ortaya koyacak ve yönetimi devralacak’ diyor başka bire şey değil. Sorumlu siyaset anlayışımızı ve toplum kurtuluşuna dair çalışmalarımızı görmezden gelmek kabul edilebilir değil. Sistem çökmüştür. Ülkede tam sivilleşmeye, tam demokratikleşmeye geçiş gerek. Ülkenin temizlenmesine ihtiyaç var ve bu görevi siyasiler yapacaktır. Tam sivilleşmeye geçilebilmesi için hukukun yeniden düzenlenmesi gerek” dedi. UBP’nin Türkiye ile yaptığı 500 milyon dolarlık kredi anlaşmasını hatırlayıp, ödemesinin 3 yıl sonra başlayacağına dikkat çeken Akansoy, UBP’nin geleceklerin başına dert bıraktığını, gelecek nesilleri ise ipotek altına aldığını söyledi.

CTP’nin yurt içinden ve dışından uzmanların yardımını da alarak programlarını hazırladığını, Kıbrıs Türk halkının kendi kendine yetebileceği ekonomik model, sivilleştirme ve diğer alanlar üzerinde çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü anlatan CTP-BG Genel Sekreteri, yakın bir gelecekte bu çalışmaların meyvelerini toplumla paylaşacaklarını kaydetti.

KÜLLİYE’YE İHTİYAÇ YOK

Son günlerin sıcak ve güncel konusu olan UKÜ yakınındaki değerli bir arazinin külliye yapımı için yeni kurulmuş bir vakfa 30 yıllığına yılda 100 TL kirayla verilmesi konusuna da değinen Akansoy, olayın ekonomik e sosyal olmak üzere iki boyutunu değerlendirdi. Ekonomik açıdan değerli bir arazinin hibe edilmesinin geçerli bir metot olmadığını kaydeden Akansoy, din eğitimine ağırlık verilecek kurumları içerecek olan külliyeye ise toplumun ihtiyacı olmadığını vurguladı. Akansoy, tepkilerin toplum kimliğinin erozyona uğratılmasına karşı olduğuna da işaret ederek, bunu haklı bir tepki olduğunu, UBP tabanının bile yapılmak istenenden rahatsızlık duyduğunu vurguladı.

CUMHURBAŞKANI YALNIZ BAŞINA OYNAMAK İSTİYOR

Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri de değerlendiren Akansoy, başta 2’nci Cumhurbaşkanı Talat’ın bıraktığı yerden devam edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun herkesi yanılttığını vurguladı. “Müzakere süreci çözüme değil, Eroğlu tarafından ayrılıkçılığa dönük olarak yürütülüyor” diyen Akansoy, son zamanlarda gündeme getirilen “B” planıyla ilgili olarak ise “Uluslararası sorun olan Kıbrıs sorunu Eroğlu tekeline indirgenmedi. Yani masada kalmak kaydıyla federasyondan vazgeçecekler. O zaman neyi konuşacaklar? Ayrılık mı, bölünme mi? Bunu ne Rumlar, ne de uluslar arası toplum konuşur. Sözünü ettikleri dışı model zaten 83 sonrası çok konuşuldu ve hiçbir şey olmadı. Kıbrıs Türk halkını eski günlere geri getirmek istiyorlar. Buna kimsenin hakkı yoktur” şeklinde konuştu. Son Greentree zirvesinde BM Genel Sekreteri’nin devreden çekildiğine de işaret eden Akansoy, bunun Kıbrıs Türk tarafı adına büyük bir başarısızlık olduğunu, Eroğlu ve ekibinin yaratmaya çalıştıkları olumlu havanın aksine uluslar arası platformda söylenenin Türk tarafının çapraz oylamayı kabul etmemsi yüzünden süreci zora soktuğu ve toprak konusunda veri vermekle de alternatif öneri için olanak sağlamadığı yönünde olduğunu vurguladı.

Son olarak asgari ücretin ilk kez değişmeden kalması konusuna da değinen Akansoy, bunun çok kötü bir durum olduğunu, asgari ücretlinin açlığa mahkûm edildiğini kaydetti ve partisinin konunun üzerine ısrarla gideceğini vurguladı.

 

CTP Basın Bürosu