Siber: Modası geçmiş anlayışı sandıkta bırakalım!

Meclis Başkanı ve CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, “19 Nisan’da bize yıllardır verilen öğrenilmiş çaresizlik duygusunu yok edeceğiz. Halkımız kendine güvenmeli ve bu büyük değişimi gerçekleştirmeli. Modası geçmiş anlayışı artık sandıkta bırakalım” dedi. Gelişmiş ülkelerde liderlerin halkın özgüvenini yükseltmek için çaba harcadığına değinen Siber, burada ise durumun farklı olduğunu ve mevcut liderliğin halkın özgüvenini kırmak için uğraştığını dile getirdi.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, Lefkoşa ve Gazimağusa bölgesindeki bazı okulları ziyaret ederek cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bilgi verdi. Siber, Lefkoşa bölgesinde Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, Atatürk İlkokulu ve Lefkoşa Türk Lisesi, Gazimağusa bölgesinde ise Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi, Gazimağusa Ticaret Lisesi, Canbulat Özgürlük Ortaokulu, Namık Kemal Lisesi, Gazimağusa Türk Maarif Koleji ve Çanakkale Ortaokulu’nu ziyaret etti. Siber’e ziyaretlerinde bölge milletvekilleri ve parti yetkilileri eşlik etti.

BECERİKSİZ OLAN BU ZİHNİYETTİR
Cumhurbaşkanının halka güven veren bir lider olması gerektiğini kaydeden CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, şu an Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olan Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK)’nın toplumsal yaralardan birisi haline geldiğini ve kimseye güven vermediğini belirtti. Değişim diyerek bir anlayışı değiştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Dr. Sibel Siber, “Daha demokratik, daha şeffaf, yaptığı görevlerde halka karşı samimi olan ve halkın özgüvenini yükselten bir cumhurbaşkanlığı yaratılacak” dedi. Kıbrıs Türk halkının özgüven açısından olması gereken yerde olmadığını anlatan Siber, başarısızlığın yıllarca bu halka enjekte edildiğini ve yıllardır iktidarda kalanların halkı beceriksizmiş gibi göstermeye çalıştığını kaydetti. Seçim sürecindeki beklentinin adayların kendi başarı öykülerini anlatması olduğuna dikkat çeken Dr. Sibel Siber, özellikle bunu mevcut cumhurbaşkanının yapması gerektiğini vurguladı.

LOBİ FAALİYETLERİ HIZLA BAŞLATILACAK
Siber, cumhurbaşkanı seçilince yapacağı işlerden ilkinin, öncelikle kadın liderlerden başlayarak Avrupa’da, çeşitli kilit mevkilerde bulunan tüm liderlerle temasa geçip, bir dizi görüşme gerçekleştirmek olacağını kaydetti. Siber, yurtdışında yoğun temaslar sürdürmek ve toplumumuzu her alanda yeniden görünür kılmak amacıyla etkin bir lobi ekibi oluşturulacağını ve Kıbrıslı Türklerin, geçmiş beş yılda dibe vuran dünyadaki imajını tekrardan yükseltileceklerini ifade etti. Uluslararası toplum ile uyumlu, akılcı ve yoğun bir faaliyet programı uygulanacağını belirten Siber, programın ilk günden itibaren yürürlüğe konulacağını ve Kıbrıs Türk halkının sesini dünyaya duyuracağını söyledi. Siber, “Cumhurbaşkanlığı makamı toplum lideri statüsü ile uluslar arası tanınmışlığı olan bir makamdır. Biz bunu sarayda oturarak değil kapı kapı gezerek kullanacağız. Yönetim zafiyetlerini aşmaya en tepeden başlayacağız” dedi.