CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Meclis’in bugünkü genel kurulunda hükümetin icraatlarını eleştiren bir konuşma yaptı.
TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün Almanya’da sarf ettiği “Kıbrıs diye bir ülke yoktur” sözlerine de tepki gösteren Kalyoncu, “Aslında KKTC diye saygın bir devlet yoktur, ne TC, ne de UBP böyle bir devlet varmış gibi davranıyor” dedi.

Kalyoncu, UBP Hükümeti’nin son aylardaki görüntüsünden dolayı vatandaşın hoşnutsuzluk ve moral bozukluğu içinde olduğunu söyledi. 2009 Erken Genel Seçimi’nde UBP’nin, “formül cebimdedir” diyerek seçimleri kazanmak uğruna çok büyük yalanlar söylediğini ve seçimlerden hemen sonra Türkiye’ye gidip söylediklerinin tam tersini içeren bir ekonomik programın altına imza attığını hatırlatan Kalyoncu, UBP’nin halkla dalga geçtiğini belirtti.

YASALARA UYMAYAN BİR HÜKÜMET

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dün Almanya’da sarf ettiği “Kıbrıs diye bir ülke yoktur” sözlerine de tepki gösteren Kalyoncu, “Aslında KKTC diye saygın bir devlet yoktur, ne TC, ne de UBP böyle bir devlet varmış gibi davranıyor” dedi. Kalyoncu, “Anayasayı çiğneyen bir cumhurbaşkanının, yasalara uymayan bir hükümetin olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Kimse bunun aksini savunamaz” dedi.

“CEMALİM BU İŞİ BATIRDIN, YAPAMADIN”

Ülkenin başkenti Lefkoşa’da büyük bir kaos yaşandığını söyleyen Kalyoncu, çöp kente dönüşen başkent için kaymakamın karantina uyarısı yaptığını ancak LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın televizyonları gezip suçu toplantıya katılmayan CTP’li meclis üyelerine atmaya çalışmasını eleştirdi. Kalyoncu, kendi çoğunluğu olmasına rağmen Cemal Bulutoğluları’nın meclisi toplayamadığını ve yavuz hırsız, ev sahibini bastırır misali CTP’ye saldırdığını kaydetti. Kalyoncu, “UBP’li meclis üyeleri bile Cemal Bulutoğluları’na ve cumhurbaşkanına güvenmiyor. Cemalim bu işi batırdın, yapamadın” diyerek Bulutoğluları’nı istifaya çağırdı. Bulutoğluları yönetimindeki belediyede birçok usulsüzlük ve rüşvetin olduğunu da söyleyen Kalyoncu, belediyenin göz göre göre batırıldığını ve hükümet edenlerin buna seyirci kaldığını savundu. Bulutoğluları’nın hakkında konuşanları da tehdit ile susturmaya çalıştığını belirten Kalyoncu, yapılan borçlanmanın belediyenin bütçesini katlayarak aştığını vurguladı.