İki toplumlu akademisyenlerden oluşan Kıbrıs Akademik Diyalog (KAD) heyeti, CTP-BG’yi dün (30 Ekim) ziyaret ederek Genel Başkan Özkan Yorgancıoğlu ile görüştü.

Kıbrıs Akademik Diyalog Delegasyonu, Kıbrıs Sorunu ile ilgili olarak adada yaşayanların önünü açacak güven artırıcı önlemler dizisi hakkında görüşlerini siyasi partilerle paylaşmak amacıyla ziyaret başlattıklarını belirtti.

TEKKE VE MANASTIR SAHİPLERİNE DEVREDİLSİN

KAD Delegasyon’u, Apostolos Andreas Manastırı ve Hala Sultan Tekkesi’nin ilgili toplum otoritelerine devredilmesi ve Kıbrıs’ın her iki tarafında da yer alan kışkırtıcı şoven sembollerin kaldırılması gibi önlemlerin hayata geçirilmesinin sorunun kalıcı çözümüne katkı sağlanacağını ifade ettiler. Yetkililer, Güney’de Şubat ayında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra yeniden BM parametreleri kapsamında görüşmelerin başlayarak Kıbrıs Sorunu’na kalıcı bir çözümün sağlanmasını temenni ettiler.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise kuruldukları tarihten itibaren CTP olarak, Kıbrıs Sorunu’na federal bir çözüm bulunması ve adaya kalıcı barışın gelmesi için mücadele eden en önemli siyasal oluşum olduklarını hatırlatarak KAD Delegasyonu’nun önerilerini heyecanla dinlediklerini ifade etti.