Ekonomi programını açıklamaya hazırlanan CTP-BG, UBP Hükümeti’nin ülkede yarattığı kaos ve suni gündem
nedeniyle “Vizyon +10” isimli programın kamuoyuyla paylaşılmasını ileri bir tarihe erteledi.

Ülkemizin ihtiyaç duyduğu yeniden yapılanmanın başarılması amacıyla son bir yıldır çok yoğun bir tempoyla çalışmalarımızı yürüttüğümüz halkımız tarafından bilinmektedir. Program çalışmalarımız büyük bir disiplin içinde ve çok yönlü olarak devam etmekte ve pey der pey kamuoyuna açıklanacak biçimde hazırlanmaktadır.

Geçtiğimiz hafta, programımızın ekonomi başlığını ve partimizin ülkemiz için nasıl bir gelecek öngördüğü hakkındaki görüşlerini “Ekonomik Vizyon +10 ve Ekonomik Kalkınma Programı” adıyla 10 Ocak’ta kamuoyuna açıklayacağımızı resmen duyurmuştuk. Ancak UBP Hükümeti’nin ülkemizde yarattığı kaos ortamı, gündemi hala gerekenden çok daha fazla meşgul etmektedir.

Her gün için yeni bir akıl dışı girişimle, ya da ülke geneline mal edilen kendi parti içi sorunları nedeniyle Kıbrıs Türk Halkı gereksiz biçimde adeta taciz edilmektedir. İşte bu gerekçeler nedeniyle, Kıbrıs Türk Halkı’nın geleceğine yön verecek politik önermelerimizin maalesef, UBP’nin yarattığı yapay gündemin gölgesinde kalma olasılığı vardır. Bu hem hazırladığımız çalışmaya katkı koyan herkese, hem de bundan sonraki süreçte katkılarını talep ettiğimiz bütün çevrelere karşı adil olmayan bir durumun oluşmasına yol açmaktadır.

Bu gerekçelerle, hiç istemediğimiz halde, “Ekonomik Vizyon +10 ve Ekonomik Kalkınma Programı”nın açıklanmasını ileriki bir tarihe erteleme kararını vermiş bulunmaktayız.

Bizler, Kıbrıs Türk Halkının, gerek siyasal kurumları, gerekse de sivil alandaki tüm paydaşların katkılarıyla, kendi kendini yönetme ve kendi toplumsal vizyonu doğrultusunda geleceğe yol alabilme kapasitesine sahip olduğuna inanmaktayız. Ancak bu kapasitenin içinde bulunduğumuz dönemde UBP’nin baskısı altında olduğu gerçeğini de yadsıyamayız. Ülkemizin sorunlarını tespit ederek çözüm önerilerimizi halkımızla paylaşacağımız bir ortamın, UBP’nin art niyetli istihdam girişimlerinin ya da çıkara dayalı vatandaşlık dağıtımının etkilemesini tercih etmiyoruz.

Bunun anlayışla karşılanmasını diler, UBP’nin ülkemize ve halkımıza verdiği zararları önleme kararlılığımızın bir kez daha altını çizeriz.

 

Erkut Şahali

Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları Sekreteri