Erk: Kıbrıslı Türkler Avrupa’nın ayrılmaz parçasıdır

Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Mesajda, Kıbrıslı Türklerin yerinin Avrupa ailesi olduğu, Kıbrıslı Türklerin diğer Avrupa halkları gibi bu ailenin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti.

Erk, Kıbrıslı Türklerin hak ettiği Avrupa Birliği üyeliğini elde etmesinin Kıbrıs Sorununun çözümünden geçtiğini belirterek, “Kıbrıs sorununun çözümünden uzaklaşılması, Kıbrıslı Türklerin Avrupa ve çağdaş demokrasiden uzaklaşması ve Avrupa Birliği’nde söz ve yetki sahibi olmasının ertelenmesi anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı.

Genel Sekreter Kutlay Erk, Kıbrıslı Türklerin Annan Planı’na “evet” demesi ile elde etmiş olduğu haklı pozisyon ve izolasyonların kaldırılması talebinin gerçekleşmesinin Kıbrıs Türk tarafının çözüm masasından kaçmasıyla değil, tam tersine çözümü zorlamasıyla mümkün olabileceğini ifade etti.

Erk, “Kıbrıslı Türkler Avrupa Birliği’nin saygın bir üyesi olmayı ve dünya ile bütünleşmeyi sonuna kadar hak etmektedir. CTP-BG bu amaca ulaşmak ve Kıbrıslı Türklerin 9 Mayıs’ı tüm AB ailesiyle birlikte coşkuyla kutladığı günleri getirmek için elinden geleni yapmaya ve Avrupa Birliği’ne uyum yasalarının hayata geçirilmesi için çalışmaya devam edecektir. Bütün Avrupa halklarının Avrupa Günü’nü kutlarım” ifadelerine yer verdi.