Özkan Yorgancıoğlu’nun 9 Mayıs “Avrupa Günü” Mesajı

1985 yılından bu yana her 9 Mayıs’ta kutlanan Avrupa Günü, Avrupa kıtasının insan hakları, özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde oluşturduğu barış projesini simgelemektedir. Farklılıklara saygı içinde bir arada yaşama kültürünü şiar edinmiş olan Avrupa bütünleşmesi, Avrupa Birliği ile taçlandırılmış ve Avrupa kıtasında sürekli barışı garanti altına almıştır.

Kıbrıslı Türklerin yeri de hiç kuşkusuz ki Avrupa Birliği’ndedir. Kıbrıslı Türkler de diğer Avrupa halkları gibi bu ailenin ayrılmaz bir parçasıdır. Kıbrıslı Türklerin hak ettiği Avrupa Birliği üyeliğini elde etmesi Kıbrıs sorununun çözümünden geçmektedir. Kıbrıs sorununun çözümünden uzaklaşılması, Kıbrıslı Türklerin Avrupa’nın nimetlerinden tam olarak yararlanmasının ve Avrupa Birliği’nde söz ve yetki sahibi olmasının ertelenmesi anlamına gelmektedir.

Kıbrıslı Türklerin Annan Planı’na evet demesi ile elde etmiş olduğu haklı pozisyon ve izolasyonların kaldırılması talebinin gerçekleşmesi Kıbrıs Türk tarafının çözüm masasından kaçmasıyla değil, tam terinse çözümü zorlamasıyla mümkün olabilecektir.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tam olarak tutmaması elbette her ortamda dile getirdiğimiz bir husustur. Bununla birlikte AB tarafından Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin hükümet olduğu dönemde verilen Avrupa Birliği mali yardımı belediyelerimizden kamu kurumlarımıza, öğrencilerimizden çiftçilerimize, KOBİ’lerimizden sivil toplum kuruluşlarımıza, köylerimizden kentlerimizin altyapısına kadar toplumumuzun birçok kesiminin gelişmesine ve yararına sonuçlar doğurmuştur.

Kıbrıslı Türkler Avrupa Birliği’nin saygın bir üyesi olmayı ve dünya ile bütünleşmeyi sonuna kadar hak etmektedir. CTP-BG bu amaca ulaşmak ve Kıbrıslı Türklerin 9 Mayıs’ı coşkuyla kutladığı günleri getirmek için elinden geleni yapmaya devam edecektir. Bütün Avrupa halklarının Avrupa Günü’nü kutlarım.

 

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı