1 Mayıs’ın başına gelen 8 Mart’ın da başına geldi!

CTP Gençlik Örgütü Girne İlçesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Girne Belediyesi önünde pankart açarak bildiri dağıttı. İlçe Yönetim Kurulu üyesi Cemre Ertaç, 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün doğuşu ve dünyadaki bazı kadın istatistikleri ile ilgili bilgi verdi. “Mücadeleci, Dayanışmacı Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Yanındayız” yazılı pankartın taşındığı etkinlikte dağıtılan bildiride özetle şu sözler yer aldı:

“Kadınlara karanfil verilerek kutlanan sözüm ona ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ birçok kişi tarafından pek bilinmiyor. En acısı ise kadınlarımız tarafından pek bilinmiyor. “8 Mart”ın başına gelen bu talihsiz olay, “1 Mayıs”ın başına da geldi. Emekçinin, işçinin, hak arayıcının ve direnişçinin yılda bir veya iki kez hatırlandığı bu kazanım günleri, günümüz dünyasında kapitalist çarkın pazarlama enstrümanları haline getirildi. “İŞÇi” ve “EMEKÇİ” kelimeleri baskılar ve yasaklar ile bugünlerin isimlerinden sökülüp atıldı. Bununla da kalmadı, bu köhne sistem ve onun yazar kasa beyinli savunucuları mücadele günlerimizin biçimlerini değiştirip, havalı paketlere sarıp sarmalıyıp bu özel günleri anlamsızlaştırdılar. Dünya kadınları hak mücadelelerinin 157. yılını kutlarken ne acıdır ki yoksulluk sınırındakilerin yüzde 70’ini de kadınlar oluşturuyor. Parlamentolarda halen 36 bin 294 erkeğe karşılık 7 bin 793 kadın yer alıyor. Kanun yapıcılar, üst düzey yöneticiler ve müdürler arasında kadın istihdamı oldukça düşük. Araştırmalar, ekonomik faaliyet alanında eşitsizliklerle karşı karşıya kalan kadınların, benzer sebeplerle aile reisliği, mülk sahipliği, iş kurma ve yürütme gibi konularda erkeklerle eşit olmadığını da ortaya koyuyor. Kadınlar dünya nüfusunun yüzde 50’sinden fazlasını temsil ettikleri halde dünya gelirlerinin sadece yüzde 10’una, mülkiyetlerin de sadece yüzde 1’ine sahipler. Hala ilköğretim çağında olduğu halde eğitim göremeyen 130 milyon çocuğun, 3’te 2’sini kızlar oluşturuyor. UNESCO’nun saptamalarına göre, dünyadaki okuryazar olmayan 876 milyon kişinin 3’te 2’si de kadınlar…
Kısacası, “8 Mart Emekçi Kadınlar” günüdür! Haklarını savunan boyun eğmeyen, emeği ile değerine değer katan kadının günüdür. Yalnızca kadın olarak dünyaya geldiği için onun günü değildir. “8 Mart” kadının hakkını araması gerekliliğini hatırlatan bir gündür. “8 Mart” yanarak can veren o cesur dokuma işçilerinin hatırasını gelecek nesillere taşıyan gündür. “8 Mart”ı yüceltecek olan kadının kendisidir. Kendilerine alınacak hediyeler veya çiçekler değil!”