Fransa’da yaşanan terör saldırısı ile ilgili açıklama

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, Fransa’da yaşanan terör saldırısından duydukları üzüntüyü paylaşarak çok tehlikeli olan bu durum karşısında dünya kamuoyunu sağduyuya davet etti. Erk, “Terörün önüne geçmek için köklü girişimler yapmak olgun devletlerin görevidir” dedi.

Açıklama şöyle:

Fransa’nın başkenti Paris’te haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’nun ofisine düzenlenen dehşet verici saldırı karşısında büyük üzüntü içinde olduğumuzu belirtmek isterim. Toplumsal etkileri çok tehlikeli olan bu saldırının ardından dünya kamuoyunu sağduyulu davranmaya, ifade özgürlüğünü eskisinden daha güçlü şekilde savunmaya davet ederim.

Dinler arası hoşgörünün hakim kılınacağı, nefret ve ayrımcılığın son bulacağı, insanların dini inanç ve özgürlüklerini dilediği gibi yaşayabildiği, kimsenin düşüncesini ifade etmesi nedeniyle ölmediği bir dünya yaratmak için zaman kaybetmeden dünya ülkeleri dayanışma içine girmeli ve bu tür katliamlara artık bir son vermelidir. Terörün önüne geçmek için köklü girişimler yapmak olgun devletlerin görevidir.

Bu duygularla Fransa’da yaşanan katliamı lanetler, hayatını kaybeden 12 dünya vatandaşının ailelerine ve Fransa halkına baş sağlığı dilerim.

Kutlay Erk
CTP Genel Sekreteri