CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Lefkoşa Türk Belediyesi’nde mevcut yönetim yapısının çöktüğünü,
çürüdüğünü kabul etmeyen bu yapının seçimle yeniden oluşturulmasını onaylamayan hiçbir anlayış, mevcut
sorunun çözümüne yardımcı olmaz” dedi.

Uzunca bir süreden beridir Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çalışanların maaşlarının ödenmemiş, yatırımlarının yapılmamış olması nedeni ile çalışanlar tarafından sürdürülen eylem sonlandırıldı.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 2013 yılı devlet katkısından alacağı toplamdan, yine 2013 yılında taksitlerle kesilmek koşulu ile 6 milyon TL’lik miktarın avans olarak çalışanlara maaş olarak verileceğinin açıklanması, eylemin sonlandırılmasının en büyük nedeni oldu.

Peki ama bu ölçüde avans önerisi neden daha önce yapılmadı?

Bu öneri neden Rum Lideri ile görüşme talebinden sonra yapıldı?

Bu öneri neden UBP Kurultayı’nda ikinci tur öncesine denk getirildi?

Çalışanların maaşlarını almış olması yanında Lefkoşa halkının da uzun bir süre mahrum kaldığı hizmeti alacak olması bizleri mutlu etmekle beraber, taksitlerle kesilmek koşulu ile ve avans olarak verilen 6 milyon TL miktarla Lefkoşa Türk Belediyesi’nin içine düşürüldüğü durumdan kurtulmasının da mümkün olmadığını, eli kalem tutan herkes bilmektedir.

Aralık ayının 15’ine kadar belediye başkanı ile belediye meclis üyelerinin gerekli tedbirleri almaması halinde istifalarını isteyeceklerini söyleyen İrsen Küçük, Belediye Başkan ve üyelerinin bunu yapmadıklarını unuttu mu ki yine aynı koşulu Ocak sonuna koyuyor. Üstelik belediye meclis üyelerinin sayısı da nisabın altına düşmüşken bunu nasıl yapabiliyor?

CTP ve CTP’li Belediye Meclis Üyeleri olarak, yanlış yönetim nedeni ile şimdiye kadar Lefkoşa Türk Belediyesi için kamuoyu ile paylaştığımız öngörülerimizin doğruluğuna üzülerek tanıklık yapıyoruz.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nde mevcut yönetim yapısının çöktüğünü, çürüdüğünü kabul etmeyen, bu yapının seçimle yeniden oluşturulmasını onaylamayan hiçbir anlayış, mevcut sorunun çözümüne yardımcı olmaz. Sorunun yalnızca ötelenmesini sağlar. Bu da sorunun katlanarak geri dönmesinden başka bir sonuç yaratmaz.

Bizler CTP olarak, daha önce birçok kez aldatılmış olmalarını da gözeterek bugün İrsen Küçük tarafından çalışanlara vaat edilenlerin hayat bulup bulmayacağının takipçisi olacağız.

Ancak daha da önemlisi Lefkoşa Türk Belediyesi’ni uyduruk faturalar, yapılmayan işlere yapılan ödemeler,  mafya ilişkili ödemeler ve seçim dönemlerinde kurulan ilişkilerle bazı adaylar için yapılan harcamalar ile iflasa sürükleyen Belediye Başkanı ile UBP’li Belediye Meclis Üyelerinin yargılanma süreçlerinin de takipçisi olacağız. Çünkü kamuoyuna karşı bütün güvenlerini kaybetmiş yöneticilerin, yargılanmadan hele hele de görevlerini seçimle başkalarına devretmediği sürece Lefkoşa Türk Belediyesi’nin düzlüğe çıkması mümkün değildir.

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı