Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlık verme kaldırılmalı!

CTP’nin ‘tatilde değil sokaktayız’ adı altında yaz boyunca sürdürdüğü Meclis denetim konuşmalarının bugünkü ikinci konuğu Mağusa milletvekili Teberrüken Uluçay oldu. Uluçay, UBP-DP hükümetinin Bakanlar Kurulu kararları ile dağıttığı vatandaşlıklar konusuna değindi. Uluçay, bu uygulamanın acilen son bulması gerektiğini bunun için yasa tasarısı hazırladıklarını ancak Meclis’te bekletildiğini belirtti. CTP döneminde Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlık verilmediğini kaydeden Uluçay, hükümetin Meclis açılır açılmaz bu konuya eğilmesi gerektiğini vurguladı. Uluçay ayrıca muhaceret affını, 109 maddeye getirilen yüzde 3’lük fonu ve para olmadığı halde yatırım yapılan makam araçları konularını eleştirdi.

ANAYASA’YA AYKIRI KARARLAR VERİLİYOR
UBP-DP hükümetinin Anayasa’ya aykırı şekilde kanun gücünde kararnamelerle Meclis’i by-pass ederek ülkeyi yönettiğini belirten Mağusa milletvekili Teberrüken Uluçay, muhaceret affını çıkararak kaos yaratıldığını vurguladı. Uluçay, “Bir sonraki hafta ise ekonomik gerekçeleri göz önünde tutarak ekonomiye aykırı bir şekilde 109 maddeye yüzde 3 fon getirerek aslında yüzde 10 hayat pahalılığı yaratmaya bir adım attılar. UBP-DP hükümeti son olarak da elde para pul olmamasına rağmen bu yatırıma ihtiyaç olmamasına rağmen makam araçlarını yenileyerek kendi tercihlerine göre bir adım attılar ve bütün bunları yaparken halkımıza ekonominin geliştirilmesi gerektiği vurgusunu yaptılar. Bunun ne kadar örtüştüğünü halkımızın takdirine bırakıyorum” dedi.

YOLDAN GEÇENE VATANDAŞLIK
UBP-DP hükümetinin eski alışkanlıklarını sürdürerek vatandaşlık dağıtmaya devam ettiğini vurgulayan Uluçay, her hafta Bakanlar Kurulu kararıyla onlarca yeni vatandaş yapıldığını kaydetti. Uluçay, “Üstüne üstük yasaya aykırı bir vaziyette reşit olmayan birisine Bakanlar Kurulu kararı ile yurttaşlık vererek yasa gereği ‘18 yaşını doldurmuş kişilere Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlık verilebilir’ kuralını da ihlal ederek yasaya aykırı tutum sergilediler. Vatandaşlık Yasası’nda ‘zorunluluk ilkesini’ kötü amaçla kullanarak Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlık verilmeye devam ediliyor. Bu zorunluluk ilkesi öyle bir ilkedir ki yoldan geçen herkese verebilirsiniz” dedi. Uluçay, bunun değişmesi için Bakanlar Kurulu kararı ile yurttaşlık vermenin kaldırılması gerektiğini kaydederek CTP döneminde Bakanlar Kurulu’nda vatandaşlık verilmediğini hatta bunun değişmesi için yasa tasarısı hazırladıklarını ve şuan Meclis’te bekletildiğini, hükümetin bu konuyu öncelikli olarak ele almadığını kaydetti.

HAYIR KAMPANYASINA ZEMİN HAZIRLANIYOR
Mağusa milletvekili Teberrüken Uluçay son olarak Kıbrıs Sorununa değinerek hükümetin bu konuda yapmış olduğu açıklamaları da eleştirdi. Uluçay sözlerine şöyle devam etti:
“Kıbrıs Sorunu konusunda devam eden müzakerelerde yılsonuna kadar olumlu bir takvim çıkma ihtimaline karşı hükümet alelacele çıkıntılık yapmaya başladı. Maalesef oluşması muhtemel çözümle ilgili zemine ‘hayır hareketini’ canlandırmak, organize etmek için kendi içlerinde telaşa düştüler ve neredeyse bu bir yarışa dönüştü. Sayın Serdar Denktaş, Sayın Tahsin Ertuğruloğlu, Sayın Hüseyin Özgürgün sürekli bunu körüklüyor. Hayır’cılara zemin oluşturmaya çalışıyorlar ama Kıbrıs konusunda gelinen noktada Kıbrıs Türk halkı günü geldiğinde üzerine düşeni yapacak ve sorunun çözümlenmesi için gerekli adımı atacaktır.”