Erk: Çözüm şehitlerimize ve gelecek nesillere borcumuzdur

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, 8 Ağustos Erenköy Direnişi ile ilgili açıklama yaptı. Erk, şehitleri bir kez daha saygıyla andıklarını belirterek Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için Cumhurbaşkanını birlikte çalışmaya davet etti.

Açıklama şöyle:

8 Ağustos Kıbrıslı Türklerin faşist Rum milislerine ve silahlı kuvvetlerine karşı yapılmış bir direniştir ve Kıbrıslı Türklerin yurtlarını korumak için gösterdiği yurtseverlik örneğidir.
Erenköy Direnişi’ne katılan bütün Kıbrıslı Türklere halkımız müteşekkirdir. Bunun akabinde hala daha çözüm bulunmaması ve sürdürülebilir barışın adamıza gelmemiş olması önümüzdeki büyük ödevlerin devam ettiğini gösteriyor. Yurtseverlik ruhumuz ve insanı odağında gören ilerici politikalarımız ile Kıbrıs sorununun çözümünü gerçekleştirmek hem halkımıza hem Erenköy Direnişi’ni gösteren yurtseverlerimize hem de gelecek nesillere borcumuzdur. Bu düşüncelerle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu Kıbrıs sorununa sürdürülebilir çözüm bulmada bütün siyasi partileri ve hükümeti de sürece katarak samimi olarak çalışmaya davet ederiz.
Kıbrıs’ta mevcut statükonun sürdürülemez olduğunu herkes söylemektedir. Yani bu statüko değişecektir. BM ölçütlerinde bir barışın bir an önce gerçekleşmesi için CTP olarak katkımızı koymaya hazırız. Cumhurbaşkanını da katkımızı almaya davet ederiz. Erenköy Direnişi’nin ruhu ve vizyonu geçen onlarca yıla rağmen devam ediyorsa halkımızın çözüme ve barışa duyduğu ihtiyaçtandır. Erenköy Direnişi sırasında şehit olan yurttaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Kutlay Erk
CTP Genel Sekreteri