CTP: Filistinli öğrencilere maddi ve manevi desteğe hazırız!

DAÜ-SEN Yönetim Kurulu üyeleri, Kıbrıs’ta öğrenim gören Filistinli öğrencilerin okul harçlarının bağışlanması için CTP-BG’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Kutlay Erk ve Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu MYK üyesi Ali Gulle ile görüştü. Erk, “Maddi ve manevi desteğe hazırız” dedi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde öğrenim gören Filistin kökenli öğrencilerin ülkelerinde yaşanan savaştan mağdur oldukları için girişim başlatan DAÜ-SEN Yönetim Kurulu üyeleri, bu öğrencilerin okul harçlarının en azından bir yıllık da olsa bağışlanması için siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri nezdinde girişim başlattı. DAÜ-SEN üyeleri bu bağlamda CTP-BG’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Kutlay Erk ile Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu MYK üyesi Ali Gulle ile görüştü. KKTC’deki üniversitelerde öğrenim gören 50’ye yakın Filistinli öğrencinin Gazze’de yaşanan savaştan dolayı ülkelerinden dönemediklerini ve dönenlerin de ailelerinden maddi destek göremediğini dile getiren DAÜ-SEN üyeleri, bu öğrencilerin tam burslu okumaları için çalışma başlattı. Ziyarette konuşan CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, parti olarak her türlü maddi manevi desteği sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

ERK: FİLİSTİN İLE TEMASIMIZ VAR
CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, Sosyalist Enternasyonal’e üye olan Filistin’in El Fetih Partisi ile kardeş parti olduklarını ve Gazze’de yaşanan olaylarla ilgili her an bilgi sahibi olduklarını açıkladı. İsrail’in Gazze’de yaptığı etnik temizliğin kabul edilemez olduğunun altını çizen CTP-BG Genel Sekreteri Erk, Filistin halkının verdiği mücadeleyi parti olarak desteklediklerini vurguladı. İsrail’in bu katliamın hesabını uluslararası arenada vermesi gerektiğini belirten Erk, “Ancak bu bile gidenleri geri getirmeye yetmeyecektir” dedi. Kıbrıs’ta öğrenim gören Filistinli öğrencilere yardım etme konusunda son derece istekli olduklarını ifade eden Kutlay Erk, konuyu en kısa sürede CTP-BG Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na aktarıp girişimlerin başlatılması konusundaki talepleri ileteceğini kaydetti. YDÜ Kurucu Rektörü Suat Günsel ile yakından tanıştığını belirten Erk, Günsel ile de bu konuda görüşeceğini ve harçların bağışlanmasını talep edeceğini açıkladı. Kıbrıs’ın kuzeyindeki Filistinli öğrenciler için her türlü maddi desteğe hazır olduklarını kaydeden Erk, manevi destek konusunda da ellerinden geleni yapacaklarını işaret etti. Manevi destek konusunda DAÜ-SEN’in önerilerini dikkate alacaklarını söyleyen Erk, Gazze’deki savaşın en kısa sürede bitmesini temenni etti.

MUSTAFA: BİZİ EN İYİ CTP ANLAYACAKTIR
DAÜ-SEN’in Filistinli Örgütlenme Sekreteri Omar Mustafa, Filistinli öğrencileri en iyi CTP’lilerin anlayacağını söyledi. Kıbrıs’ta 50’ye yakın Filistin kökenli öğrenci bulunduğuna dikkat çeken Omar Mustafa, bu öğrencilerin okul harçlarının bağışlanması gerektiğini ifade etti. Bu öğrencilerin ya ülkelerinde savaş ortamında kaldıklarını, ya da ailelerinin bu ortamda bulunmasından dolayı para gönderemediğini vurgulayan Mustafa, en azından bir yıllığına da olsa tüm üniversitelerin bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğine inanç belirtti. Kendilerinin DAÜ-SEN olarak DAÜ’de okuyan Filistinli öğrencilerin durumlarıyla ilgili DAÜ Yönetimi ile görüştüklerini belirten Omar Mustafa, YDÜ ve GAÜ’de okuyan Filistin kökenli öğrenciler bulunduğunu ancak kendilerinin bu öğrenciler için harçların bağışlanmasını talep etme hakkına sahip olmadıklarını açıkladı. DAÜ-SEN Örgütlenme Sekreteri Omar Mustafa, DAÜ dışında öğrenim gören Filistinli öğrenciler için siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine ziyaret başlattıklarını, tüm okulların buna hassasiyet göstermesini talep etti. Omar Mustafa bu konuda sendika olarak Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu ile görüştüklerini de söyledi.