Başkan Oktay Kayalp ve ekibi yıldızlı yatırımları gezdi

Gazimağusa Belediye Başkanı ve CTP-BG Gazimağusa Belediye Başkan Adayı Oktay Kayalp ile belediye meclis üyesi adayları, seçim çalışmaları çerçevesinde bugün belediyenin yatırımlarını gezdi. Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve meclis üyesi adayları, Gazimağusa Belediyesi’nin 6 aylık sürede inşa ettiği bin 400 metre kare büyüklüğünde tam donanımlı gençlik merkezi tesisini ve kanalizasyon sisteminin Atık Su Arıtma Tesisi’ninde incelemelerde bulundu. “Mağusa’nın yıldızlı yatırımları yeni dönemde de devam edecek” diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, gezilerde meclis üyesi adaylarına tesislerle ilgili bilgi verdi.

İlk önce yapımı tamamlanmak üzere olan Magem Maraş’a yapılan ziyarette konuşan Kayalp, önümüzdeki günlerde Maraş bölgesinin gençlerinin hizmetine sunulacak Magem Maraş Tesisi’nde aynı zamanda sosyal etkinliklerin de yapılacağını söyledi. Kayalp, bin 400 metre karelik kapalı, 700 metre karelik açık alana sahip olacak kapsamlı tesiste, sanat atölyeleri, aktivite alanları, bilardo salonu ve konferans salonu, müzik odaları, satranç ve eğitim odalarının olacağını söyledi. Kayalp, devasa tesisin inşasını 6 aylık sürede tamamladıklarını ve 950 bin TL’ye mal ettiklerini anlattı.

ARITMA TESİSİ 8 BİN TON ARITMA KAPASİTESİNE SAHİP
62 kilometreye ulaşan kanalizasyon şebekesinde 7 bin 500 hanenin sisteme bağlandığını, bunun da hane bazında Gazimağusa’nın yüzde 40’ı olduğunu ifade eden Kayalp, Atık Su Arıtma Tesisi’nin halen günlük yaklaşık 2 bin 800 metreküp su arıttığını, tesisin tam kapasite devreye girmesiyle 8 bin ton arıtma kapasitesiyle 62 bin nüfusu kapsayabileceğini söyledi. Herhangi bir koku veya yan etkinin olmadığı tesiste, çıkan gazın tekrardan kullanılarak enerjiye dönüştürüldüğünü belirten Kayalp, arıtılan suyun ise Çanakkale Göleti’ne verildiğini, çıkan suyun içme suyu kalitesinde olduğunu söyledi.
Bütün sistemin bilgisayarlarla kontrol edildiğini, giren ve çıkan suyun miktarının görülebildiğini, fark edilmeyecek bir arıza olamayacağını, arızaların anında görüldüğünü ifade eden Kayalp, tesiste 24 saat görevli bulunduğunu da belirtti.