Siber: Sorunlarımızı kendimiz çözeceğiz!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber Kıbrıs Türk halkının sorunlarını kendilerinin çözeceğini, kimsenin gelip bu sorunları sihirli değnekle çözemeyeceğini belirtti. Ülkede yaşanan sistemsizlikten herkesin şikayet ettiğine vurgu yapan Sibel Siber, “Sistemi kendimiz düzelteceğiz” diye konuştu.

CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber dün akşam Dağyolu, Şirinevler ve Akçiçek köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla görüştü. Sibel Siber köy ziyaretlerini tamamlamasının ardından saat 19.00’da Dikmen Gençlik Merkezi’nde Dikmen halkıyla buluştu. Siber’e Dikmen ve köy ziyaretleri sırasında Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Girne İlçe Başkanı Erkan Eminağa, Girne milletvekili Fazilet Özdenefe, Gençlik Örgütü Girne İlçesi, Kadın Örgütü Genel Sekreteri Çelen Özkaynak ve çok sayıda partili eşlik etti. Başbakanlık döneminin kendisi için bir tecrübe olduğunu ifade eden CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, o makamda birçok güzel işin başarılabileceğini gördüğünü söyledi. Halk yararına güzel işler yapmak için heyecan duymak ve bunun için makamları araç olarak görmek gerektiğini belirten Siber, “bunun için şimdi değişim zamanı” dedi.

İÇ SORUNLAR İÇİN ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞMALAR
Siber, iç sorunlarla da ilgilenen bir cumhurbaşkanı olacağının altını çizdi. Yaşamın kalitesine olumlu katkı yapacak birçok alanda çalışma grupları oluşturulacağını ve projeler üretileceğini söyledi. Sağlık, eğitim, kadın, genç, trafik, çevre, kültür ve sanat gibi birçok alanda, sivil toplumdan ve konularında uzman kişilerden oluşturulacak çalışma gruplarında halk yararına projeler üretileceğini belirten Siber, bu projelere kaynak bulup, hükümetle de istişare halinde uygulanmasını sağlayacaklarını söyledi. “Proje yaparsanız kaynak bulursunuz” diye sözlerine devam eden Siber, Meclis başkanlığında yürüttüğü projeleri örnek gösterdi.

BÖYLE GELMİŞ AMA BÖYLE GİTMEZ
Kıbrıs Türk halkının bunca zamandır yaşadıklarının kader olmadığının altını çizen CTP-BG Cumhurbaşkanı adayı Dr. Sibel Siber, “Böyle gelmiş ama böyle gitmeyecek” dedi. Kıbrıs adasının sorunla özdeşleştiğini ve 50 yıldır süren bir sorun haline geldiğini vurgulayan Siber, Kıbrıs sorununun çözülerek Kıbrıs Türk halkının istediği yere geleceğini ve dünyanın bir parçası olacağını söyledi. Bu hedefe ulaşmak için büyük bir çaba sarf edilmesi gerektiğine değinen Siber, çözüme daha çok Kıbrıs Türk halkının ihtiyaç duyduğunu belirtti. Uluslararası alanda daha aktif, dinamik temaslar yerine, seçim kazanma gailesiyle halkımıza endişe verilmeye çalışıldığını söyledi. Siber, “Göç ve göçmenlik yaşamış bu halkın aidiyet duygularıyla oynamak, bu halka kötülük yapmaktır” dedi. Kıbrıs sorununda 6 başlık olduğunu ve bu başlıklardan sadece toprak konusunun görüşülmediğini dile getiren Siber, Eroğlu’nun kendisine yönelik ‘O bayan nereden biliyor’ diye eleştiri yönelttiğini ancak Eroğlu’nun unuttuğu bir şey olduğunu, kendisinin cumhurbaşkanı adayı olmasının yanı sıra Meclis Başkanı olduğunu hatırlattı. Siber, görüşmelerde konuşulan ve görüşülen bütün tutanakların meclise geldiğini ve kendilerinin de bu tutanakları incelediğini söyledi.

ÇELEBİ: DEĞİŞİM RÜZGARLARI ESİYOR
Gecede konuşma gerçekleştiren Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Dikmen’de değişim rüzgarlarının estiğini kaydetti. Dikmen halkının her zaman yenilik ve değişimden yana olduğunun altını çizen Çelebi, 2006’da Dikmen halkının yerel yönetimlerde değişime gittiğini ve şimdi de cumhurbaşkanlığındaki değişime onay vereceğini ifade etti. Aynı değişimin 2005 yılında Mehmet Ali Talat’ın seçilmesiyle gerçekleştiğini belirten Çelebi, yeniden ilklere imza atmanın zamanının geldiğini söyledi. 2010 yılından beridir cumhurbaşkanlığında çok kötü tecrübelere tanık olduklarına değinen Çelebi, “Sibel Siber siyasal yaşamımızdan ilkleri temsil eden, pozitif enerjisi, çalışkanlığı, siyasette yarattığı güven, iş bitirici anlayışı, herkesi kucaklayan tavrıyla, ilklere imza atan bir liderdir. Hekim kişiliğiyle birçok insana şifa dağıttı, umut ediyorum ki cumhurbaşkanı olarak da Kıbrıs sorununa da şifayı getirecektir” diye konuştu.