Ortak vatanın kahramanları barış ateşini Girne’de yaktı

CTP Gençlik Örgütü, Girne Barış Parkı’nın kuruluşunun 18. yıldönümü nedeniyle, gelenekselleşen barış ateşini dün akşam yaktı. AKEL ve DİSİ’nin de katıldığı etkinlikte zeytin fidanları dikildi, barış şarkıları söylendi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Gençlik Örgütü Girne İlçesi, Girne Barış Parkı’nın kuruluşunun 18. yıldönümü nedeniyle, gelenekselleşen barış ateşini dün akşam yaktı. “Ortak vatanın gerçek kahramanları” adıyla düzenlenen etkinliğe Kıbrıs’ın güneyinden AKEL, DİSİ ve bu partilerin gençlik örgütleri olan EDON ve NEDİSİ örgütlerinin temsilcileri katılırken, CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat, Genel Sekreter Tufan Erhürman, Başbakan Ömer Kalyoncu, İçişleri ve Çalışma Bakanı Asım Akansoy, Sağlık Bakanı Salih İzbul, Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Erkut Şahali ve milletvekilleri katıldı. Etkinlikte güneyden gelen misafirlerle zeytin fidanları dikildi. CTP Gençlik Örgütü Girne İlçe Başkanı Zeka Fındık yaptığı konuşmada federal Kıbrıs’ın inşasında gençlerin önemine değindi. Grup Rast’ın şarkılarıyla renk kattığı etkinlik yaklaşık iki saat sürdü.

GENÇLER FAŞİZME GEÇİT VERMEYECEK!
CTP Gençlik Örgütü Girne İlçe Başkanı Zeka Fındık konuşmasına barış ateşinin ilk olarak 2003 yılında Doğancı köyünde yandığını hatırlatarak başladı. Bu ateşin ayrılıkçı statükonun baskıcı politikalarına karşı bir başkaldırı niteliği taşıdığını belirten Fındık, CTP’li gençlerin yüreklerini hep bu ateşin ısıttığını vurguladı. Fındık, bu ateşin yeniden Girne Barış Parkı’nda alevlendiğini ifade ederek 1997 yılında açılan parkta dikilen fidanların bugün birer ağaç olduğunu belirterek, “Onlar da bizler gibi bu adada barışı göremeden ama umutlarını yitirmeden büyüdüler. Umudumuz bugün diktiğimiz fidanların barışla birlikte büyümesidir” dedi. Federalist mücadelenin CTP Gençlik Örgütü’nün varlık sebebi ve pusulası olduğunu söyleyen Fındık, faşizme asla boyun eğmeyeceklerini vurguladı. Fındık, iki toplumda da ‘hayır’ cephelerinin harekete geçtiklerini, gençler sayesinde bu tür operasyonların artık başarılı olamayacağını ifade etti. Fındık, “Gençler faşizme geçit vermeyecek, ortak vatanımızda, ortak geleceği birlikte kuracağız” dedi.