Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG)’den bir heyeti ülke sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak için Kamu-Sen’i ziyaret etti.

CTP-BG’den bir heyeti ülke sorunlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak için Kamu-Sen’i ziyaret etti.

Ziyarette konuşan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, sendikanın yeni yönetim kuruluna başarılar diledi ve toplumsal sorunları ele almak, görüş alış verişinde bulunmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ülkede yaşam kalitesini artırmak, çalışan kesimin haklarını korumak,  ekonominin de ayakları üzerine oturtulabilmesi adına yürütülecek çalışmalarda sendikalarla siyasi partilerin de olabildiğince iş birliği yapmasında yarar gördüğünü dile getiren Yorgancıoğlu, bunları da Kamu-Sen yetkilileriyle tartışacaklarını belirtti.

 

ÖZKARDAŞ, UBP’Yİ ELEŞTİRDİ

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş da CTP-BG’nin Kıbrıs Türk halkının en eski siyasi partisi olduğunu söyledi ve Kıbrıs Türkü’nün en zor günlerinde eşitlik, egemenlik, Kıbrıs Türk kimliğinin devamı yönünde mücadele için kurulduğunu ifade etti.

KKTC’nin zor günlerden geçtiğini, UBP’nin seçim öncesinde halka verdiği sözlerin tam tersi uygulamalar içinde olduğunu öne süren Özkardaş, bunun UBP’ye oy verenlerde dahi hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

UBP’nin halka sırtını döndüğünü ve tüm “dayatmalara” kayıtsız kaldığını ileri süren Özkardaş, halkın buna kırgın ve kızgın olduğunu belirtti.

Halkın UBP’nin yönetimi bırakmasını istediğini öne süren Özkardaş, Kamu-Sen’in eşel mobilin kaldırılması, yeni işe gireceklerin maaşlarının asgari ücret düzeyine indirilmesi, “özelleştirme adı altında bazı kurumların siyasete kurban edilmesine” kızgın olduklarını ve bunları affetmeyeceklerini kaydetti.

Yapılan son artışlar ile Türkiye’deki memur maaşlarının KKTC’dekinden daha yüksek olduğunu Türkiye’de üniversite mezunu bir memurun 2 bin TL, KKTC’de ise bin 600 TL işe başladığını anlatan Özkardaş, “Kıbrıs Türk halkını göçe zorlayan, gençleri işsiz bırakan böyle bir anlayışı kabullenmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) hükümetin oyuncağı olduğunu, güvenilirliğinin ve saygınlığının sarsıldığını ileri süren Özkardaş, “Keşke hiç açıklama yapmasaydı, yani ille Maliye Bakanı Tatar’ın bütçeye koyduğu yüzde 4’e denk getirecek diye 2 ay eksi iki ay artı çıkarmak zorunda değil, bunu biz bağışlarız, zaten kamu görevlileri 5 yıldır artış almıyor” dedi.

Özkardaş, CTP-BG heyetiyle anayasal değişiklik, kamu reformu, petrol dolum tesisleri, ülkedeki kontrolsüz nüfus, kaçak iş gücü, vatandaşlık, Kıbrıs konusu, batık bankalar gibi konuları görüşeceklerini de dile getirdi.

Ülkenin CTP-BG’ye çok ihtiyacı olduğunu dile getiren Özkardaş, CTP-BG’nin hükümet tecrübesi olduğunu, hataları yanında olumlu icraatları da bulunduğunu fakat genç yönetimiyle bunların telafisinin yapılabileceğini dile getirdi. Özkardaş, CTP-BG’nin çok çalışmasını ve kendilerini UBP’ye mahkum etmemesini de istedi. (TAK)