UBP Hükümeti attığı her adımda ne denli beceriksiz, ne denli iş bilmez olduğunu kanıtlamaktadır. Son olarak Türkiye ziyaretinde ülkemizin başbakanı, Türkiye Başbakanı’na Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) durumuyla ilgili dert yanıp, borçlarıyla ilgili para talep etmiştir.

Devlet aklının iflası niteliğindeki bu tavır, hepimizi küçük düşürürken, sorunların çözümünde aciz kalan UBP’nin, akılcı politikaları hayata geçirmek yerine Türkiye’den gelecek para için her defasında el açması sindirilebilir değildir. Kıbrıs Türkleri, Türkiye’deki vergi mükellefleri ile sürekli olarak karşı karşıya getirilmektedir. Bu durumu on yıllardır alışkanlık haline getiren UBP zihniyeti, ülkenin gelişmesi ve demokrasiye ulaşmamızın önündeki en büyük engeldir.

Son bir yıldır içinden çıkılmaz hale gelen belediyenin sorunları, plan, proje üretilerek çözüleceğine, günübirlik yöntemlerle günü kurtarma adına hareket edilmektedir. Tüm bu sorunların temelinde yönetim anlayışı yatmaktayken yaşananlara neden olan birinci derecedeki sorumlu Belediye Başkanı, hala koltuğunda oturmakta hem çalışanlara hem de Lefkoşa halkına zarar vermektedir. Karar üretilemez duruma gelen bir belediyenin başında oturmak koltuk hırsından başka bir şey değildir. Hiç kimsenin kişisel hırsları yüzünden halkına bunu yapmaya hakkı yoktur.

Maaşlarını gününde alamayan, yatırımları yıllardır tamamlanmayan belediye çalışanları, gelecek kaygısıyla iş üretememekte, işlerine motive olamamaktadır. Evine ekmek götürmek zorunda olan emekçiler, Ekim ayına girdiğimiz şu günlerde Ağustos maaşlarını dahi hala alamamıştır. Grev kapıdadır. Ülkemiz, UBP ve Cemal Bulutoğluları’nın partizanca ve usulsüz yönetimlerinin bedelini ödemektedir.

Lefkoşa çöp kent olma özelliğini hala sürdürmekte ve bu durumu ortadan kaldıracak çalışmalar yapılmamaktadır. Lefkoşa halkına layık görülen sokaklar, yollar, caddeler bunlar olamaz. Sağlık ve çevre koşullarını iyileştirmekle yükümlü olan belediye aksine halkın sağlığıyla oynamaktadır. Bugün Taşkınköy’de kirli suya maruz bırakılan ve ciddi sağlık tehlikesi yaşayan halkımızın haklı feryadı açıktır.

CTP-BG olarak belirtmek isteriz ki ne Lefkoşa’yı Bulutoğluları, ne de ülkemizi İrsen Küçük ve partisi yönetebilir. Kirli ilişkilerin kökünden kazınması, çalışanların haklarını gününde alabilmesi ve Lefkoşa halkının temiz bir kente kavuşması için yapılması gereken tek şey yeniden yapılacak bir seçimdir.

Lefkoşa kenti çağdaş bir yönetimi, Lefkoşa halkı çağdaş bir şehri, Kıbrıslı Türkler çağdaş bir başkenti talep ediyor… CTP-BG, yerel yönetimlerdeki bilgi, vizyon ve deneyimi ile Lefkoşa’yı hak ettiği düzeye taşıyacak tek alternatiftir.

Asım Akansoy

CTP-BG Genel Sekreteri

05.10.2012