CTP-BG heyeti, 3 Ocak 2012 Salı gün Ankara’da temaslarda bulundu.
Genel Sekreter Asım Akansoy, CTP-BG Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve CTP-BG Dış İlişkiler Bürosu üyesi Armağan Candan’dan oluşan heyet Ankara’da ilk olarak TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Hadi Sinirlioğlu ile görüştü.
AK Parti Genel Merkezi’ni de ziyaret eden heyet, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik ile bir araya geldi.

CTP-BG heyeti, 3 Ocak 2012 Salı gün Ankara’da temaslarda bulundu.

Genel Sekreter Asım Akansoy, CTP-BG Dış İlişkiler Sekreteri Özdil Nami ve CTP-BG Dış İlişkiler Bürosu üyesi Armağan Candan’dan oluşan heyet Ankara’da  ilk olarak TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Hadi Sinirlioğlu ile görüştü.

AK Parti Genel Merkezi’ni de ziyaret eden heyet, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik ile bir araya geldi.

Heyet ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’a da bir ziyaret gerçekleştirdi.

Nami, bu görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Bozkır’ın Kıbrıs konusuna çok emek verdiğine işaret ederek, bu desteğin süreceğinden emin olduklarını söyledi. Nami, “Kritik bir döneme geldik. New York Greentree’de yapılacak zirve öncesinde görüş teatisinde bulunduk. Bunun bizim için çok yararlı olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

Bozkır ise, muhtelif görüşlerin dinlendiğini ve bunların arasında hiçbir fark bulunmadığını ifade ederek, Kıbrıs konusunda çok emek verildiğini ve bunun sonuca ulaştırılması gerektiğini belirtti.

CTP-BG heyeti, CHP Adana Milletvekili, Dış İlişkiler ve Uluslararası Örgütlenmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu’nu da, TBMM’de ziyaret etti.

Görüşme öncesinde kısa bir konuşma yapan Özdil Nami, TBMM’de bulunup CHP ile temas kurmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, Kıbrıs konusunda Loğoğlu’nun derin bilgi birikimlerinden yararlanılmasının önlerine ışık tuttuğunu ifade etti.

Loğoğlu da yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın Türkiye için her zaman önde geldiğini vurguladı. Loğoğlu, “Bu milli mesele çözülene dek ve çözüldükten sonra da CHP’nin takip ettiği konular arasında yerini alacaktır” dedi.

Temasların ardından TAK ve BRT’ye görüşmelerle ilgili olarak değerlendirme yapan Asım Akansoy, CTP-BG heyeti olarak geldikleri Ankara’da yaptıkları ziyaretleri sıralayarak,  genel anlamda Kıbrıs sorunu hakkındaki gelişmelerin değerlendirildiğini söyledi.

Ankara’daki randevuların bugüne denk gelmesi dolayısıyla 22-24 Ocak arasında New York Greentree’de gerçekleşecek zirve öncesinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Akansoy, bu konudaki hassasiyetlerin ayrıntılı görüşlerle dile getirildiğini ve Türkiye’deki yetkililerin de görüşlerinin alındığını belirtti.