Berberoğlu ölümünün 20’nci yılında kabri başında anıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) kurucularından ve ilk Genel Başkanı Ahmet Mithat Berberoğlu, 20’nci ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı. Karaoğlanoğlu Mezarlığı’ndaki anma törenine, Genel Başkan Tufan Erhürman, Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, CTP’li milletvekilleri, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, eski Girne milletvekillerinden Fadıl Çağda, Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi, Ahmet Mithat Berberoğlu’nun ailesi ve sevenleri katıldı. Berberoğlu’nun kabri başındaki anma töreninin ardından, saat 12.00’de, Girne’de, Limasol-Girne Şehitleri ve Özgürlük Anıtı’nın yer aldığı meydana, Ahmet Mithat Berberoğlu’nun ismi verilmek üzere bir tören düzenlendi.

ERHÜRMAN: MÜCADELESİ YOLUMUZA IŞIK TUTMAYA DEVAM EDECEK
Genel Başkanı Tufan Erhürman, anma töreninde yaptığı konuşmada, Berberoğlu’nu, saygı, sevgi ve rahmetle anarak, “Işıklar içinde uyusun” dedi. Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesindeki önde gelen isimlerden, bazılarının hatırlatıldığı bazılarının ise unutturulmaya çalışıldığını söyleyen Erhürman, “Ahmet Mithat Berberoğlu, hiçbir şekilde unutturulamayacak isimlerden biridir. Onu bilenler, sevenler, bu toplum için yaptıklarına tanık olanlar, unutulmasına asla fırsat vermedi, vermeyecek” dedi. Erhürman, Berberoğlu’nun yürüttüğü, Kıbrıs Türk halkının, varoluş, demokrasi, özgürlük, diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çağdaş yaşam mücadelesinin, her zaman ileriye dönük olmasa da, bugün de devam ettiğini belirterek, “Berberoğlu’na göstereceğimiz en büyük saygı, bu mücadelede, yılmadan onun gösterdiği yolda yürümektir. O’nun mücadelesi bugün de yolumuza ışık olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

SORAKIN: YAKTIĞI MEŞALE SAYESİNDE MÜCADELE BUGÜNLERE TAŞINDI
Genel Sekreter Erdoğan Sorakın, Ahmet Mithat Berberoğlu ve arkadaşlarının 52 yıl önce yaktıkları meşale sayesinde mücadelelerinin bugünlere taşındığını dile getirdi. Gerek Kıbrıs’ta çözüme, gerekse Kıbrıs Türk halkının geleceği için yapılan çalışmaların bugünlere kadar geldiğini aktaran Sorakın, Berberoğlu’nun o dönemde Kıbrıs’ta ancak federasyon yoluyla bir çözüm olabileceğini ortaya koyduğunu, bu vizyonun yarım asır geçmiş olmasına rağmen hala geçerliliğini koruduğunu söyledi. Bugün de aynı şeyleri yaşadıklarını kaydeden Sorakın, Kıbrıs’ta iki toplumlu, iki kesimli ve siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon oluşması gerektiğinin altını çizdi. Demokrasi, insan hak ve özgürlükleriyle ilgili Berberoğlu’nun başlattığı mücadelenin bugün de devam ettiğine değinen Sorakın, “Buraya verilen ismi geliştirerek yaşatacağız. Bu kararı veren Girne Belediye Başkanı ve meclis üyelerine ve en önemlisi öncülük yapan Fadıl Çağda abimize sonsuz teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

TALAT: BERBEROĞLU’YLA YAKIN ÇALIŞMA FIRSATI BULDUM, ONDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM
Törene katılarak konuşma yapan 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, bu vefa örneğini gösteren Girne Belediyesi’ne ve katkı koyanlara teşekkür ederek konuşmasına başladı. Kendisinin öğrenci olduğu dönemde aynı zamanda CTP üyesi olduğunu ve Ahmet Mithat Berberoğlu’nun o dönem partinin Genel Başkanı olduğunu ifade eden Talat, kişiliğini ve konulara nasıl vakıf olduğunu yakından gözlemlediğini söyledi. Demokrasinin yerlerde süründüğü dönemlerde nasıl mücadele edilmesi gerektiğini Berberoğlu’ndan öğrendiğinin altını çizen Talat, ortaya konan katkılarla mücadelenin bugünlere ulaştığını belirtti.

ÖZERSAY: ANAYASAYA SAHİP ÇIKMA NOKTASINDA ORTAYA KOYDUĞU DURUŞ ÖNEMLİYDİ
HP Genel Başkanı Özersay, Berberoğlu’nu ilk olarak, 1960’lı yıllarda Kıbrıs Türk toplumunun 1960 Anayasası’ndan kaynaklanan haklarını savunduğu bir davadan tanıdığını söyleyerek, bu davada zaruret doktrinine dayalı olarak Kıbrıslı Türklerin haklarının gasp edilmeye çalışıldığını ve Berberoğlu’nun Rum yargıçlar karşısında halkının haklarını güçlü bir şekilde savunduğunu dile getirdi. Özersay, “Bugün geldiğimiz noktada, Anayasa’nın ayaklar altına alındığı, zaruret doktrinin bir kez daha, zamanında başkalarının yaptığı gibi, istismar edildiği bir dönemden geçerken, o dönemde Berberoğlu’nun yapmış olduğu savunma dikkate değerdir” dedi. Özersay, Berberoğlu’nun Anayasa’nın üstünlüğü ve Anayasa’ya sahip çıkma bağlamında, ortaya koyduğu duruşun önemine dikkat çekti. Çok partili siyasi yaşama geçişte, öngörülü bir lider olarak, Berberoğlu’nun attığı adımın da önemli bir katkı olduğunu söyleyen Özersay, Berberoğlu’nu saygı ve rahmetle andı.

ÇAĞDA: BÜTÜN GAYRETİ KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN MUTLULUĞU VE REFAHI İÇİN OLMUŞTUR
Berberoğlu’nun yakın arkadaşlarından, eski Milletvekili Fadıl Çağda ise, bir Limasollu ve bir Girneli olarak, mücadele arkadaşını anıyor olmak ve adını gelecek kuşaklara duyurmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Berberoğlu’nun Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu’nu kurarak, Kıbrıs Türk toplumunun bütünleşmesini sağladığını, ayrıca 1963 olaylarında Birleşmiş Milletleri devreye sokarak saldırıları önlemeye çalıştığını da dile getiren Çağda, “Onun, 82 yıllık ömründe bütün gayreti Kıbrıs Türk toplumun mutluluğu ve refaha kavuşması için olmuştur” dedi.

“YAPTIĞI HİZMETLERDEN EN ÖNEMLİSİ CTP’Yİ KURMAK OLMUŞTUR”
Çağda, Berberoğlu’nun yaptığı hizmetlerden en önemlisinin CTP’yi kurmak olduğunu da kaydederek, bir parti kurarak, Kıbrıs Türk toplumunun politik örgütlenmesinde ilk adımı attığını, onun “gelecek dönemlerde birçok partinin kurulacağı ve batılı demokratik düzene kavuşulacağı” inancının, yıllar sonra diğer partilerin de kurulmasıyla gerçekleştiğini ifade etti. Çağda, “Işıklar içinde uyu, Yüce Önder. Açtığın yolda, Kıbrıs Türk toplumu, çağdaş, demokratik bir yapıya kavuştu. Bundan dolayı sana minnettarız” ifadelerini kullandı.

KİŞİ: SON YILLARDA YAŞANILANLAR VERDİĞİ MÜCADELEYİ DAHA ANLAMLI KILIYOR
Törende konuşan Girne İlçe Başkanı Mehmet Kale Kişi ise, Berberoğlu’nun vefatının üzerinden 20 yıl geçtiğine işaret ederek, son yıllarda yaşanan olayların, o yıllarda verilen mücadeleyi ve çekilen zorlukları daha anlamlı kıldığını belirtti. Kişi, bu mücadelenin kendilerine her zaman ışık tutacağını, bu mücadeleyi ileriki yıllara taşımaya devam edeceklerini kaydetti.