Meclis’in bugünkü (4 Ekim) gündeminde, ‘rötuşu’ Türkiye’de yapılan ve UBP Hükümeti’nce Kıbrıslı Türkler tarafından hazırlandığı savunulan 2013-2015 ekonomik programı vardı.

. Sivil toplum örgütleriyle hazırlandığı belirtilen ancak basın çalışanlarının araştırmaları sonucu bulunamayan örgütlerin tepkisi, vekiller aracılığıyla kürsüye taşındı. Bu konuda hükümete bazı sorular yönelten CTP milletvekili Ömer Kalyoncu, UBP’nin birçok konuda doğruları anlatmadığını vurguladı. Kalyoncu, “Kürsüye çıkan hemen hemen tüm vekiller hazırlanan program hakkında bilgisi olmadığını söyledi” diyerek iktidar koltuklarını dolduran milletvekillerinin yüzlerine baktı. “UBP’lilerin hiçbiri doğru söylemiyor. Yüzlerden, söylediklerimin doğru olduğunu anlıyorum” diyen Kalyoncu, Bakan Sunat Atun’un bir haftayı aşkın süredir Türkiye’de olduğunu ve bir ülkenin bakanının ekonomik program için daha ne kadar yurt dışında kalacağını sordu. Bakan Atun’u ikili oynamakla eleştiren Ömer Kalyoncu, “O şuan Türkiye’de çok memnun. Oradan hem Eroğlu’na işleyemez hem de İrsen Bey’in aleyhinde olacak hareketlerde bulunmak zorunda kalmaz” dedi. Durumu komedi olarak yorumlayan Kalyoncu, garip olan ülkenin daha da garip duruma geldiğini söyledi.

KAMU SKANDALINI ORTAYA ÇIKARAN BELGE

Geçtiğimiz hafta bir gazetenin yayınladığı talimat belgesi kamuda yaşanan çarpık ilişkileri gözler önüne sermiş, suçluların yargılanması için süreç başlatılmıştı. Cumhurbaşkanı’na yakınlıklarıyla bilinen ve aynı gün görevden alınmaları beklenen üst düzey memurlar konusunda sözlerine devam eden Kalyoncu, belgenin belli bir yerde hazırlandığını belirtti. Yıllarca aynı yöntemin kendilerine karşı uygulandığını söyleyen Kalyoncu, “Hakkımızda yalan dolan belgeler hazırlandığını söylerdik, çıkıp yalanlama nezaketi bile göstermezlerdi. Hükümet olur olmaz da ilk yaptıkları şey CTP’li oldukları için insanları işten atmak oldu” dedi.  Demokrasilerde böyle şeylerin yaşanamayacağını belirten Kalyoncu, “Zamanında Eroğlu’nun müsteşarlığını yapan bu adamın adresinde 20 – 30 kişinin vatandaşlık adresi çıkmıştı. Ve şimdi bu sahte olduğu düşünülen talimat belgesi… Demek ki bu adam temiz değil. Bu konuda önlem alınmazsa cumhurbaşkanına karşı tavrımız daha da sertleşecektir” dedi.

HÜKÜMETİN ROLÜ

Kamuda yaşanan skandalla ilgili hükümetin de çok büyük suçu olduğunu ifade eden Ömer Kalyoncu, “Sınavlarda yapılan usulsüzlükler bilinirken ses çıkarmayanlar, kurultayda işler kızışınca her şeyi ortaya çıkardı. Eroğlu’nda iş yoktur da İrsen Küçük’te mi vardır? Bu işler hiçbir şekilde örtülemez. Kural dışı iş yapılan yerler vardır, bu kabul edilemez” dedi. Yapılan sınavlarda hükümetin hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağını söyleyen Kalyoncu, gerçekten çalışıp, iyi not alan kişilerin hakkı ne olacak diye sordu.  Kalyoncu şöyle devam etti:

“Bizim dönemimizde sınava giren bir UBP’li sınavı geçince partili değildir diye işe alınmayacağından korktuğu için içeriden bir arkadaşına sormuş. ‘Alınacaksın’ cevabını alınca da şaşırmış, havalar uçmuş. Biz kendileri gibi olmadığımızı söyledik ve gösterdik… Geçici öğretmenleri bile kamu sınavı ile aldık. 2003’te sınav yaptıklarında kazananları işe almadılar, biz göreve geldik, aldık. Onun için bu sınavın ne olacağına derhal karar vermelidirler.”

KONTENJANLAR KONUSU: VATANDAŞIN HAKKI YENİYOR!

Geçtiğimiz yıl gazetelere konu olan bir haberi hatırlatan Ömer Kalyoncu, “TC yurttaşı olarak birini imtihana aldılar. Ardından yapılan ikinci sınava aynı kişi KKTC yurttaşı olarak girdi. Değerlendirilirken de iki sınavdan aldığı notlar değerlendirildi. UBP, TC Yardım Heyeti’nden birine kıyak olsun diye yapmıştı bunu” dedi. Böylece KKTC yurttaşlarının hakkının yenildiğini belirten milletvekili, “Hakkı yenilerek kontenjanlardan yararlanamayanlar sonraki yıl sınava girdiklerinde, ‘iki kez sınava girenler kontenjandan yararlanamayacaklar’ denildi. İnsanların adalet duygusu zedeleniyor. Partinizin hamurunda hak ve adalet denilen şey yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır” dedi.

Başbakanın insanların hak ve adaleti için koşturmadığı ancak ucu kendisine dokunduğu zaman çıkıp kürsüden kahramanlık yaptığını savunan Kalyoncu, “Kontenjanlar konusunda kürsüden cevap vermedi başbakan… Nasıl olur da her sene aynı senaryo oynanır ve TC’li birileri KKTC vatandaşı yapılıp kontenjan verilir. Halkı bu ilgilendirir başbakan… Bunlara cevap vermelisin” dedi.