Mağusa Belediye Meclisi’nin 29 Ağustos 2017 tarihli toplantısında 10 milyon TL daha borçlanma kararı aldığını değerli Mağusa halkına üzülerek bildirmek isteriz. CTP grubu olarak onay vermediğimiz bu karar UBP, DP ve TKP-YG mensubu meclis üyelerinin oylarıyla geçmiş bulunmaktadır.

Mağusa Belediyesi, 10 milyonluk bu borçlanmayı halka yeni proje ile hizmet götürmek amacıyla değil, cari giderlerini, yani personel maaşları ve günlük giderleri ödeyebilmek için yapmıştır.

Değerli Mağusa halkının dikkatine sunmak isteriz ki; yasal olarak bir belediye başkanı, borçlanacağı parayı kendi dönemi içerisinde ödeyecek şekilde borçlanabilir. Ancak, İsmail Arter seçim döneminde kendisini destekleyen UBP-DP hükümetinden oluşan Bakanlar Kurulu kararıyla, borçlanmayı 36 aya yayarak bu borç yükünü yeni gelecek belediye başkanının sırtına atmıştır.

CTP Mağusa İlçe Yönetim Kurulu olarak, İsmail Arter’in bitmek bilmeyen acemiliği ve iş bilmezliği nedeniyle Mağusa’yı kötü günlerin beklediğini daha önce belirtmiştik. Şimdi bu yeni 10 milyon liralık borçlanma kararı sonrasında Arter’in beceriksizliği ve istihdam iştahı nedeniyle Mağusa çok kötü bir dönemin içinde bulunmaktadır.

İsmail Arter, kendi döneminde 300’ü aşkın istihdam yapmıştır. Bunların 120’den fazlası gayrı yasal olarak sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları olmadan güvencesiz bir şekilde çalıştırılmaktadırlar. Yine Arter yönetiminin bir başka beceriksizliği nedeniyle her yıl yandaş dernek ve kurumlara Mağusa halkından elde edilen gelirlerden 1 milyon TL’den fazla bir kaynak “katkı” olarak dağıtılmaktadır. Üstelik, bu dernek ve kurumların çok büyük çoğunluğu Mağusa Belediye sınırları dışında faaliyet göstermektedir.

CTP Mağusa İlçe Yönetim Kurulu olarak, bir süre önce yaptığımız “İsmail Arter yönetimi Mağusa Belediyesi’ni batırıyor” şeklindeki uyarılarımızı, İsmail Arter “ hayal ürünü ve yalan” olarak nitelendirmişti. Ancak bugün çok net olarak uyarılarımızın doğru olduğu ortaya çıkmıştır. Geçmişte, Kıbrıs Türk belediyecilik tarihine adını altın harflerle yazdıran Mağusa Belediyesi, günümüzde açıklarını kapatmak için yeniden borçlandıracak duruma sokulmuştur. Bu da Kıbrıs Türk belediyecilik tarihine Lefkoşa’dan sonra ikinci bir kara leke olarak geçmiştir.

Yine altının çizilmesi gereken bir nokta, Mağusa Belediyesi’nin iflasına yol açacak bu borçlanma kararı Mağusa Belediye Meclisi’nde UBP, DP ve TKP-YG üyelerinin oyları ile geçtiğidir. Mağusa’nın geldiği bu noktadan İsmail Arter kadar, bu borçlanmaya olumlu oy veren bu partiler de sorumludur.
Bizler CTP Mağusa İlçe Yönetim Kurulu olarak, İsmail Arter’i ve onu destekleyen bu 3 partiyi bir kez daha uyarıyoruz. Mağusa Belediyesi’nin bu anlayışla yönetimi, Lefkoşa Belediyesi gibi çöküşünü getirecektir. Bundan en büyük zararı hem belediyede çalışan emekçiler, hem de değerli Mağusa halkı görecektir.

Mağusa halkına bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Mağusa’nın bu yönetim anlayışından kurtulması şarttır ve zamanıdır. Mağusa halkı önümüzdeki dönemde hem kentine, hem de belediyesine mutlaka sahip çıkmalıdır.

CTP Mağusa İlçe Yönetim Kurulu