Susturulmuş basın, durdurulmuş demokrasidir!

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Özgür basın onurumuzdur” diyerek basın emekçilerinin gününü kutladı. Erk, patronaj sistemin medya uygulamaları nedeniyle basın çalışanlarının zor şartlar altında yaşadığına dikkat çekerek türeyen tetikçi gazeteciliğin de son bulmasını diledi.

Açıklama şöyle:

Tüm dünyada yüzyıllar boyu verilen mücadeleler sayesinde özgürleşen basın, daha özgür daha bilinçli toplumlar yaratmada dördüncü güçtür. Yasama, yürütme, yargı kadar önemli olan medyamız çağın gerektirdiği şekilde teknolojiyle donanmalı, doğru, dürüst habercilik yolundan sapmadan halkımızın bir adım önünde giderek yeni ufuklar yaratmalıdır. Bugün geldiğimiz noktada dünya ülkeleri arasında basın özgürlüğü sıralamasında gelişmekte olan birçok ülkenin önünde olsak da geçtiğimiz yıllara oranla düşüş yaşandığı görülmektedir.

Patronaj sistemin medya uygulamaları çalışanların özgürlüklerini kısıtlamakta, basın emekçilerini baskı altına almaktadır. CTP’nin hükümet dönemlerinde biraz daha özgürleşen basın, etik kurallara bağlı kalmakla ekmeğine sahip çıkmak arasında tercih yapmaya zorlanır duruma gelmiştir. Öte yandan türeyen tetikçi gazetecilik, yaratılan suni gündemlerle kişilerin ve halkın haklarını gasp etmektedir.

Güncel yasaların hazırlanması ve uygulanması konusunda en az gazeteciler kadar konuya sahip çıkan Partimiz, tarih boyu, özgür basını onuru olarak görmüştür. Susturulmuş basın, durdurulmuş demokrasidir. Demokrasi ve özgürlük adına çalışan, halkın tarafsız haber alma hakkını savunan tüm basın emekçilerinin 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlarım.

Kutlay Erk
CTP Genel Sekreteri