CTP, PES Kongresi’ne katıldı

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk ve Kadın Örgütü Dışilişkiler Sekreteri ve milletvekili Fazilet Özdenefe Roma’da gerçekleşen PES (Avrupa Sosyalistler Partisi) Kongresi’ne katıldı. 1 Mart’ta gerçekleşen kongre öncesindeki organizasyonlara da katılım sağlamak amacıyla 27 Şubat’ta Roma’ya giden heyet 2 Mart akşamı ülkeye döndü.

KADIN KONGRESİ’NDE ‘EŞİT ÜCRET’
Kadın Örgütü Dışilişkiler Sekreteri Özdenefe, 27-28 Şubat’ta gerçekleşen PES Kadın Kongresi’ne katıldı.
PES-Kadın Kongresi Mayıs 2014’te ilk defa yapılacak olan AB komisyon başkanlığı seçimlerinde halen AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a tam destek verdi. Şu an içerisinde bulunan sıkıntıların açılabilmesi için Martin Schulz önderliğinde yeni bir AB tahayyülüne ihtiyaç olduğu, ekonomik krizden en çok etkilenenlerin kadınlar olduğu ve cinsiyetler arasındaki ücret farkının ortadan kalkması için mücadele edilmesi gerektiğinin vurguladığı Kadın Kongresi’nin teması “Eşit Ücret” olarak belirlendi. Bir önceki AB seçimlerinde kadınların yüzde 60’ının oy kullanmamış olduğu ve önümüzdeki seçimlerde özellikle kadınların mobilize edilmesi ve ancak sosyalist veya sosyal demokrat bir yönetimin gelmesiyle AB’nin eşit ve adil olabileceğinin anlatılması gerektiğinin altı çizildi.

ERK, SHULTZ’LA GÖRÜŞTÜ
Genel Sekreter Kutlay Erk ise 28 Şubat’ta gerçekleşen liderler toplantısına katıldı. Toplantıda PES’e üye partilerin Avrupa Parlamentosu seçimleri için yaptıkları hazırlıklar ve seçim stratejileri konuşuldu. Geçmiş Avrupa Parlamentosu milletvekilliği seçimleri sonuçları kıyaslandı. Son Fransız cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki Fransız Sosyalist Partisi’nin uygulaması örnek olarak anlatıldı.
Erk, Schultz’la görüşüp kendisine başarılar diledi. Özdenefe ve Erk uluslararası katılımcılar için düzenlenen toplantı ve resepsiyona da katılarak AB ülkelerindeki birçok sosyalist/sosyal demokrat parti lideri ve temsilcileri ile görüşüp, Kıbrıs konusunda gelinen son aşama ile ilgili bilgilendirmede bulundular.

SCHULTZ’A TAM DESTEK
1 Mart’ta gerçekleşen PES Kongresi’nde yapılan kapalı oylama sonucu halen Avrupa Parlamentosu başkanı olan Martin Schultz oy çokluğu ile Avrupa Komisyonluğu başkanlığı için resmen aday gösterildi. Kongreye Avrupa’da şu an başbakanlık yapan 12 PES üyesi parti başkanı dahil tüm PES üyesi parti temsilcileri katıldı. Kongrede şu anda AB’nin içerisinden geçmekte olduğu ekonomik krizin Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan ideolojiden değil, finans sektöründe spekülatörlerin yarattığı mali krizden ve sonrasında bankaların iflas etmesinden kaynaklandığı vurgulandı. İlgili zamanlarda AB ülkelerinin neredeyse tamamında iktidarda olan sağ hükümetlerin spekülatörlerin faaliyetlerini engellemedikleri gibi bankaların batmasına da seyirci kaldıkları belirtilerek, batan bankaları kurtarmanın bedelinin de günün sonunda çalışanlara ödetilmesi ve sosyal devlet anlayışından uzaklaşılması eleştirildi. Sağ iktidarlar tarafından getirilen tasarruf önlemlerimin AB vatandaşlarının fakirleşmesine neden olduğu, işsizliği arttırdığı ve özellikle kadın ve erkekler arasında eşit işe eşit ücret ödenmemesine neden olduğu, kadınların ve gençlerin emek piyasasının dışına itildiği vurgulandı. Halen uygulanmakta olan programların sosyal adalet ve eşitlik temelinde yeniden düzenlenebilmesi için ise Schultz’a güçlü destek verildi. Sosyalist ve sosyal demokratların AB Parlamentosu’nda en büyük grup olması ve Martin Schultz’un da komisyon başkanı seçilmesi halinde yeni Avrupa programının başarıyla uygulanacağının sözü verildi.
Bilindiği üzere Martin Schultz ile CTP’nin ilişkileri çok eski yıllara dayanmaktadır, Avrupa Parlamentosu’nda görev yaptığı dönemde birçok kez CTP’yi ziyaret ederek Kıbrıs Sorunu’nda CTP’nin politikalarını takdirle desteklemektedir. Martin Schultz’un adaylığı CTP tarafından büyük bir heyecanla karşılanmıştır ve seçilmesi halinde AB Komisyonu’nun Kıbrıslı Türklerle olan ilişkilerinde önemli gelişmeler beklenmektedir.