Yıldızlı Belediyecilik anlatıldı

CTP Genel Sekreteri Kutlay Erk başkanlığında merkez seçim bürosunun bugün parti genel merkezinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, ‘Yıldızlı Belediyecilik’ kavramı anlatıldı. Resmi propagandanın başladığı bugün seçmene seslenen parti yetkilileri, 29 Haziran’da CTP’nin hizmet anlayışının büyük bir zaferle taçlanacağını söyledi.

Genel Sekreter Kutlay Erk’in konuşması şu şekilde:

Değerli basın mensupları,
Yeni bir Yerel Yönetim seçimleri arifesinde, sizleri, hizmet verdiği Belediyelerde halkından “yıldız” almış bir Partinin Genel Sekreteri olarak selamlamaktan onur duyuyorum. Tam dört yıl önce gerçekleştirilen yerel yönetim seçimlerinde “Kıbrıs’a sevdalıyız” diyerek çıktığımız yolda genel nüfusumuzun yüzde 45’ine yerel yönetimler aracılığıyla hizmet sunma imkânına kavuşmuştuk. Partimiz bu yolda ortaya koyduğu ilkelerle Belediyeciliğin “insana hizmet işi” olduğunu kanıtladı,

2008’de Belediyeler Değişiklik Yasası ile yerel yönetim anlayışına yeni bir boyut kazandıran partimiz, son 20 yıl içerisinde bu alanda hayata geçirdiği projelerle ülkemizdeki belediyecilik anlayışını üst noktalara çıkardı. Belediyeler Değişiklik Yasası ile her bir yerel yönetimi küçük birer hükümet haline getirmeyi ve merkezi hükümetin etkinliğini, politika, vizyon oluşturma ve stratejik planlama yapma düzeyine çıkarmayı öngörmüştük. Bu öngörünün gerçekleşebilmesi için her bir belediyenin idari ve mali yönden etkinliğini artırmanın şart olduğunun bilincindeydik.

Son dört yılda CTP’ye ait olmayan pek çok belediyede yaşanan çöküş, yerel yönetimler için öngördüğümüz yerinden yönetim vizyonunu hayata geçirebilmek için hem merkezi hükümet düzeyinde atılması gereken yeni adımları hem de tüm belediyelerimizin nitelikli ve ilkeli yöneticilere emanet edilmesinin önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz, bugünü anlamayan yarını göremez ve inşa edemez.

29 Haziran Yerel Seçimleri için resmi propaganda sürecinin başladığı bu günde, halkımızla yerel yönetimlerde dünden bugüne yaşananları ve yarınlara dair vizyonumuzu bir kez daha paylaşma ihtiyacı hissettik. Çünkü biz, ÖNCE İNSAN diyen ve bu önceliğimiz için de her adımımızı önce halkımızla paylaşarak hayata geçiren bir partiyiz. Ve Yerel Yönetimler konusunda sizlerle çeşitli vesilelerle paylaştığımız önemli noktaları birlikte bir kez daha gözden geçirelim istedik.

Toplumumuza sunulacak Avrupa standartlarında bir gelecek açısından önce yerel yönetimlerdeki standartları somutlaştırmanın ve hangi partiden olursa olsun bu standartlara uyum sağlayamayan yöneticilerin, demokrasinin bir gereği olarak bir sonraki seçimde görevi bir başkasına devretmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Bu bilinçle partimizin aday belirleme yöntemlerini kurumsallaştırırken, toplumumuzun hak ettiği nitelikli hizmetlere daha hızlı biçimde kavuşabileceğine inanıyoruz. Partimiz, ortaya koyduğu yerel yönetimler vizyonuyla; merkezi hükümet düzeyinde yaptığımız ve yapmakta olduğumuz reformlarla ve 29 Haziran Yerel Yönetim Seçimleri için “ellerini taşın altına koyacak” nitelikli adaylarımızla, HALKIMIZA tüm belediyelerde eksiksiz hizmet sunmaya hazırdır.

Hiç kuşkusuz özne halkımızdır ve yaşanacak olan demokratik sürecin sonuçlarına saygı duyarak, Partimiz, kazanacağı tüm belediyelerde hep daha iyiye ulaşmak adına hizmetlerini sürdürecektir.

Bu seçim kampanyasının düzeyli, çevreye duyarlı ve rakiplerine saygı duyan, seçmene örnek olan adayların yarışmasına sahne olan bir seçim olmasını temenni ederiz. Bu temenni ile ve de partiler üstü bir anlayışla, seçim sonuçlarını kazanan adayların, halkımıza YLIDIZLI BİR BELEDİYECİLİĞE uzanacak hizmetler getirmesini diliyoruz.

YEREL YÖNETİMLER SEKRETERİ HAKAN KUNTAY’IN KONUŞMASI ŞÖYLE:

Değerli Arkadaşlar,
Kampanyamızın temelini oluşturan “yıldız” aslında hepimizin bildiği gibi bir başarı sembolü olmasının yanısıra, herhangi bir konuda “onaylanmış” belli kriterleri yakalamış olmanın da simgesidir. Yani yıldız almak da, vermek de hiç bir zaman kolay olmamıştır. Yerel Yönetimlere ise yıldızları HALKIMIZ verir.

CTP’nin “önce insan” ilkesinden yola çıkan MANİFESTOSU ile hayata geçirdiği Belediyeciliği halkımız takdir etmiştir. Bundan CTP ailesi olarak büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Görevde olan Belediyelerimiz bugün adamızda örnek belediye olarak gösterilmektedir.

Biliyorsunuz son yıllarda kamu bütçesinden belediyelere yapılan cari transferler iki katına çıkmış olmasına rağmen CTP tarafından yönetilmeyen belediyelerin neredeyse tümünün batma noktasına geldiği ortadadır. Bu durum yerel yönetimlere ilişkin çok ciddi bir yapısal sorunla karşı karşıya olduğumuzun göstergesi olmakla birlikte aynı zamanda bu belediyelerde çok yanlış icraatlara imza atıldığının da bir işaretidir. İlkesizlik ve popülizm pek çok belediyeyi temel hizmetleri bile sunamayacak duruma getirmiş bulunmaktadır. Önümüzdeki dört yıl boyunca belediyelerin bütçe disiplinine sadık kalınarak yönetilmesi, yatırımlarının gelirlerini aşmayacak biçimde planlanması, personel giderlerinin makul düzeyde tutulması, denk bütçeye önem verilerek yönetilmesi ve tüm yeni projelerinin mali kaynağının önceden halkımızla paylaşılması bize göre hayatidir. Bu bakımdan, belediyeler tarafından sunulan hizmetlerin kalitesi ile mali durumları arasındaki bağlantıyı kavramış, sahip olduğu belediyeleri birer örnek ve başarılı belediyeye dönüştürmüş olan CTP’ye bu zor dönemde büyük görevler düştüğünün bilincindeyiz. Elimizi Taşın altına koymaya hazırız. Belde seçmenimizin partimize görev vereceği tüm zor durumdaki Belediyelerde yeniden yapılanma programlarını hızlıca uygulayıp, bu bölgelerde yaşayan çok değerli insanımızı da YILDIZLI BELEDİYELERE dönüştüreceğiz.

Bir başka önemli nokta ise çözüm ve AB vizyonu doğrultusunda yaşamın her alanında değişim ve dönüşüm için cesaretli bir mücadele içinde olan partimiz, yerel yönetimler alanında HİZMET ODAKLI SİYASET anlayışını sürekli geliştirme arzusundadır. Dört yıl önce “Belediyecilik bizim işimiz” demiştik. Bu sözümüzü, siyaset üstü bir anlayışla tüm halkımızla kenetlenerek yerine getirdik. Bu seçimde ise, “Belediyecilik hizmet işi, hizmet bizim işimiz” diyerek örnek ve başarılı belediyeciliğimizi “YILDIZLI BELEDİYECİLKLE” taçlandırıyoruz.

Yıldızlı belediyecilik tüm yurttaşlarımızın hakkıdır ve CTP bu hakkı yurttaşlarımıza teslim etmek için bir aracı konumundadır. Gerek merkezi hükümet düzeyinde gerçekleştirmekte olduğumuz 2. Yerel Yönetimler Reformu ile gerekse 29 Haziran Yerel Yönetim Seçimleri’ndeki tüm Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi adaylarımızın ortaya koyacağına inandığımız performans ile bu aracılık görevimizi en iyi şekilde yerine getirebileceğimiz iddiasındayız.
Son olarak ben de Sayın Erk gibi, bu seçimlerin her şeyden önce barış içinde, içinde geçmesini temenni ediyorum. Ve tabi ki Halkımızın “yıldız” vereceği hizmetleri hayata geçirecek Başkanların göreve gelmesini dileyerek, sizleri, başkan adaylarımızla, ilçe örgütlerimizle, belediye meclis üyelerimizle, değerli Kuzey Kıbrıs halkıyla biraraya gelerek, Sarayönü Meydanı’nda Yerel Yönetim Seçim Startı vereceğimiz gecemize davet ediyorum.