CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle açıklama yaptı. Yorgancıoğlu, hükütemete görevlerini hatırlattı.

Gelişmiş ülkelerde devletler engellilerin hayatını kolaylaştırırken, KKTC’de engeller çıkarması sistemin bozukluğuyla bizleri bir kez daha karşı karşıya bırakıyor. Devletin engelleriyle uğraşmak zorunda kalan engelli vatandaşlarımız kamusal alana dahil olamıyor ve görünmezlik sarmalının mağduru haline geliyor.

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Anayasa’nın “tüm vatandaşlar eşittir” ilkesinden yola çıkarak eşit tutulmadığını gördüğümüz engellilerimiz için bütünlüklü bir politikanın yoksunluğunu engelli vatandaşlarımıza borçlu olduğumuz hizmetin verilememesine neden oluyor.

Sosyal devlet olma sorumluluğunu omuzlarında hissetmeyen UBP’li hükümet, CTP döneminde atılan adımların arkasını getirmeyerek vatandaşa açtığı savaşı her alanda sürdürüyor. Engellilerin hak ettiği yaşam standartlarına kavuşmaları için yapılacak düzenlemeler bellidir ve dünyadaki örnekleri gibi hazırlanan yasa ile belirlenmiştir. Önemli olan sadece yasayı çıkarmak değil uygulanmasını denetleyip bu vatandaşlarımızın yaşamlarının kolaylaştırılmasıdır.

Bu vesile ile hükümete sorumluluklarını hatırlatır, tüm engelli insanlarımız için engellerin kaldırılacağı bir dünya dilerim.

 

Özkan Yorgancıoğlu

Genel Başkan

03.12.2012