CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Eroğlu’nu, siyasi sahtekarlıkla tartışılmadan komite gündemine taşıdığı Kamu…

 CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Eroğlu’nu, siyasi sahtekarlıkla tartışılmadan komite gündemine taşıdığı Kamu Çalışanlarının Maaş ve Özlük Haklarını Düzenlemesi Yasa Tasarısını meclisteki partiler ve sendikalarla diyaloğa girerek tartıştırmaya çağırdı. 

 
Soyer açıklamasında şunları söyledi:
 
“UBP iktidarı özü ve sözü farklı olmaya devam etmektedir. 19 Nisan seçimleri öncesinde Meclis’e tartışılması için terk ettiğimiz Kamu Çalışanlarının Maaş ve Özlük Haklarını Düzenlemesi Yasa Tasarısına, sendikalara imza verip yazılı taahhütlerde bulunarak, bunun komite ve genel kurulda görüşülmesinde ret oyu kullanacağı vaatleri vermişti
Bizzat Derviş Eroğlu imzasıyla verilen bu vaade dayanarak yeri göğü inletmiş ve tartışılması için sunduğumuz yasa tasarısının tartışılmasını dinamitleyerek bunu seçimlerde bir avantaj olarak kullanmıştı.
 
Şimdi ise, bizim tartışılmasını istediğimiz bu yasa tasarısını tartıştırmadan, dayatma bir usulle gündeme getirip komite gündemine taşımıştır. Ancak en ilginci, UBP’li bakanların gerek mecliste gerekse radyo TV’lerde verdikleri beyanatlardır. 
 
Bu tasarıyı ‘özel sektörün önünü açacak tasarı’ diye tanımlamaktadırlar. Bunu yaparken verdikleri mesaj ‘memleketimizde 1000 TL’ye çalışan insan var ne olur başkaları da çalışırsa’ mesajıdır. Bu, asla kabul edilemez. Kıbrıs Türk halkının içerisinde özel ve kamu sektörü düşmanlık ve karşıtlığı yaratarak ekonomik gelişme sağlanamaz. Bu bakımdan CTP-BG olarak açıkça vurguluyoruz:
 
UBP’nin siyasi sahtekârlık yaparak gündeme taşıdığı bu yasa tasarısını komite aşamasında olsun maaş ve ücret düzenlemelerini, ekarte ederek geri kalan bütün düzenlemelerinde bir tartışmaya açalım. Bu konuda ana muhalefet partisi olarak bize yapılanı yapmıyoruz.
 
Bu, UBP’ne ve Başbakan Eroğlu’na açık çağrımdır.
 
Meclisteki tüm siyasi partiler ve sendikalarla diyaloga girsin. Dönem iç kargaşayı artırma değil, Kıbrıs sorununun çözüm aşamasında ortak toplumsal paydayı yakalama dönemidir.
 
Bu ısrarından vazgeçsin, diyalog kapısını açsın. Bu yola girmediği takdirde CTP-BG olarak biz ülkemizde bir daha hiç kimsenin öylesi siyasi sahtekârlık ve oyunda yer almamasına katkı için bu tasarıya dönük muhalefetimizi sonuna kadar sürdüreceğimizi ve bu konuda toplumsal muhalefet yapan tüm kesimlere desteğimizi açıkça beyan ederiz.”