Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne Milletvekili, CTP-BG Sağlık Komitesi …

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Girne Milletvekili, CTP-BG Sağlık Komitesi üyesi Abbas Sınay, Derviş Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin sağlığa layık olduğu değeri vermekten aciz olduğunu vurguladı.

 
Sağlık çalışanlarına, üstelik gecikmeli olarak verilen sözde ek mesai ücretlerinin çalışanlarla alay etmekten başka bir şey olmadığını kaydeden Sınay, açıklamasında şunları belirtti:
“Sağlıkta sistem, vardiya-on call-nöbetle dönmektedir. Derviş Eroğlu Başkanlığındaki UBP hükümetinin çalışanlara çok gördüğü ek mesai, bu sistem içerisindeki çalışmaların küçük bir bölümüne tekabül etmektedir.  Hal böyle iken bir de sağlıkta ek mesaileri azaltma yoluna gitmek, insan sağlığını önemsememekten başka bir şekilde yorumlanamaz.
 
Maliye Bakanlığı, sağlık çalışanlarının Ağustos ayına ait ek mesai ücretlerini Kasım ayında ödemekle övünmektedir. Ancak verdikleri ek mesai ücretlerinin gülün olduğunu ve sistemi döndüremeyeceğini bilmeklerine rağmen hem sağlık çalışanlarını hem de halkı kandırma gafleti içerisindedirler.
 
Sağlık çalışanlarına, tam çalışmalarına karşın hak edişlerinin en çok yüzde 50’si verilmiştir. Bu, angarya çalıştırmaktan başka bir şey değildir ve Anayasa’ya da tümüyle aykırıdır.
Eroğlu başkanlığındaki UBP hükümetinin bu tutumunu sürdürmesi halinde sağlıkta çok daha büyük sorunlar ortaya çıkacak, bunun sorumlusu ise Maliye ve Sağlık bakanları olacaktır.”
CTP-BG Girne Milletvekili, CTP-BG Sağlık Komitesi üyesi Abbas Sınay açıklamasında halk arasında ‘domuz gribi’ olarak bilinen H1N1 virüsünün yol açtığı griple ilgili mücadele konusunda da kaos yaşanmakta olduğunu kaydetti.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün ısrarla aşı yapılmasının gerekliliğini vurgulamasına karşın Kuzey Kıbrıs’ta sağlık personeli de dâhil olmak üzere insanların aşı olmaları konusunda ikna edilemediğine işaret eden Sınay, “Çok az sayıda getirilmesine karşın aşılar tüketilemediği gibi, aşılanmada öncelikli grupların da saptanamadığı görülmektedir. 
 
Salgının daha da büyümesi halinde yetersiz kalınacağı aşikârdır” dedi
Hastalığın görüldüğü okulların da tatil edilmesini eleştiren Sınay, bu yöntemin tümüyle yanlış olduğuna işaret ederek, kişilere odaklanılması ve hastaların izole edilmesinin gerekliliğini vurguladı.