Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa ve AKEL Lefkoşa-Girne ilçe örgütleri, iki toplumun yakınlaşmasına yönelik etkinlikler…

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa ve AKEL Lefkoşa-Girne ilçe örgütleri, iki toplumun yakınlaşmasına yönelik etkinlikler dizisinin ilkini dün akşam (5 kasım Perşembe) Güney Lefkoşa’da gerçekleştirdi.

 
CTP-BG Lefkoşa İlçe Başkanı Metin Karasalih, 50 yıldan beri Kıbrıs’ta ekilmeye çalışılan ayrılıkçılık, fanatizm, ırkçılık ve şoven tohumlara karşı, Kıbrıs Türk solu ile Kıbrıs Rum solunun ortak mücadele verdiklerini vurguladı. Karasalih, mücadele içerisinde ortaya çıkabilen farklı noktalar olsa da tarafların birbirlerine saygı göstererek Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek için çaba göstermeye devam etmeleri gerektiğini kaydetti.
 
CTP-BG Lefkoşa İlçe Örgütü’nde 6,50 civarında üyenin katıldığı gece her iki örgütün başkanlarının konuşmaları ile başladı. Kıbrıs folklorundan örnekler ve Kıbrıslı Rum ses sanatçıları ve Türk müziği sanatçısı Neptün Üner’in şarkılarından oluşan programın ardından ise etkinlik konuklara verilen resepsiyonla son buldu.
KARASALİH
CTP-BG Lefkoşa İlçe Başkanı Metin Karasalih, etkinlikte yaptığı konuşmada Kıbrıslı Türk ve Rumların ortak vatanları olan Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve tüm Kıbrıslıların birlikte huzur ve barış içerisinde yaşamaları gerektiğini vurguladı.
 
Halen CTP ve AKEL kadrolarından çıkan iki liderin Kıbrıs sorununun BM parametreleri çerçevesinde çözümü için çaba gösterdiklerine işaret eden Karasalih, bu çabaları yönünde liderlere sahip çıkılarak, cesurca hareket etmeleri için onların teşvik edilmeleri gerektiğini kaydetti.
 
“Ülkemize gerçek barışın sadece liderlerin atacağı iki imza ile değil, iki tarafın referandumda ortaya koyacağı “iki evet” ile geleceği gerçeğinden hareket etmeli ve öncelikle toplumların kafasındaki önyargılarla sınırları aşmalıyız. Ancak, bu yolla kalıcı bir barışa ve çözüme gidebileceğimize inanmaktayız” diyen CTP-BG Lefkoşa İlçe Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bu tür ortak çalışmaların, toplumların tüm kesimlerinin katılımına ihtiyaç vardır. Bu tarz çalışmaların sadece partilerimiz arasında değil, tüm siyasi partiler ve toplumların değişik kesimlerine yayılması; ortak bir hareket ve akla dönüşmesi için uğraşmalı, bu yönde çalışmalar yapmalıyız.”
 
 
HRİSTODULU
 
AKEL Lefkoşa İlçe Örgütü Sekreteri Fanis Hristodulu da konuşmasında görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasına katkıda bulunmak için tüm düzeydeki çabaların sürdürülmesinin gerekliliğine işaret ederek, “Bugün bu etkinliğimizle AKEL ve CTP olarak ortak vatanımızın en kısa sürede yeniden birleştiğini görmek istediğimiz mesajını veriyoruz”  dedi. BM parametreleri temelinde uluslar arası hukuk ve AB ilkelerine saygılı bir çözüm arzulandığını da ifade eden AKEL Lefkoşa örgüt Sekreteri, çözümün tüm Kıbrıslıların temel hak ve özgürlüklerine dayanması gerekliliğinin de altını çizdi. Hristodulu, sözlerine şu ifadelerle son verdi: Geçmişin hatalarından ders alarak bize ait olan geleceğe bakıyoruz. Gelecek, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, tüm halkımızındır.”