Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler(CTP-BG) Merkez Yönetim Kurulu’nun CTP’li …

 Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler(CTP-BG) Merkez Yönetim Kurulu’nun CTP’li belediyelere yönelik başlattığı çalışmalar çerçevesinde, dün akşam (24 Kasım Salı) Mağusa Belediyesi’nin 2006 yılından bugüne geçen sürede icraatları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

 
Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp  2006 yılından bugüne gerçekleştirilen icraatlar konusunda slayt gösterisi eşliğinde sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi. Bildilendirme toplantısına Merkez Yönetim Kurulu üyesi Örgütlenme Sekreteri Eşref Vaiz, Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, Mağusa Milletvekili Arif Albayrak, CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle ve CTP üye ve sempatizanları katıldı.
 
CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, genel seçim sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda tüzük kurultayı gerçekleştirildiğini, yeni yapılanma sürecinde yerel yönetimlere yönelik çalışma başlattıklarını söyledi. Gulle, 1994 yılından beridir CTP’nin elinde olan Mağusa Belediyesi’nin örnek bir belediye olduğunu da kaydetti.
 
CTP-BG MYK Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, yaptığı konuşmada, Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla belediye başkanlarının görev süresince ne yaptıklarını partililere anlattıkları sunuşların düzenlendiğini, parti tarihinde ilk kez düzenlenen etkinliklerle yerel yönetimlerde katılımcılığın sağlanmasını amaçladıklarını söyledi. Günümüzde yerel yönetimlerin yetkilerinin arttığını, insanların yaşam kalitesi ve standartının belediyenin çalışmalarıyla doğrudan ilgili olduğunu ifade eden Kuntay, Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’in CTP’nin yerel yönetimlerdeki sembolü ve markası olarak başarılarının ortada olduğu söyledi.
 
 
İCRAATLARI 17 BAŞLIKTA TOPLADI
 
2006’da seçim bildirgesinde yer alan vaadlerin ya yerine getirildiğini ya da getirilmekte olduğunu kaydeden Kayalp, son yerel seçimlerden bugüne geçen yaklaşık 3.5 yıllık sürede neler yapıldığı konusunda partilileri bilgilendirdi.
 
Kayalp, 17 başlık halinde özetlediği icraatlarıyla ilgili bilgi verdiği konuşmasında, 2006 seçim bilgirgesinde yer alan vaadlerini ise şöyle sıraladı: “Alternatif Salamis yolu inşası, Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi Projesi, Kanalizasyon Projesi, su sorununun çözümü, küçük sanayi sitesi, Gençlik Merkezi, Kapalı Spor Salonu, Fuar ve Eğlence Alanı, Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi, spor kulüplerinin geliştirilmesi, Laguna Projesi, suriçi geliştirme projeleri”
Kayalp, Fuar ve Eğlence Alanı’nın yer konusundaki sıkıntının aşılamaması, küçük sanayi sitesi vaadinin ise devletin yapılması için adım atması nedeniyle yapılamadığını, bunlar dışındaki vaadlerinin tümünün ya yapıldığını ya da yapılmakta olduğunu söyledi.
Mağusa Belediyesi’nin trafik sıkışıklığının en çok yaşandığı Salamis Yolu’na Allternatif yol inşaa ettiğini, Larnaka yolundan karpaz yönüne gideceklerin rahat ulaşımını sağlayacak, Ayluga yolu ve  hastanenin arka yolunun inşa edildiğini söyledi.
 
“Mağusa ülkemizin kültür sanat başkentidir” diyen Kayalp, pek çok kültür sanat etkinliği yapılan Mağusa’da Kültür Merkezi’nin eksikliğinin hissedildiğini, inşası devam eden merkezin Mayıs ayında tamamlanmasının planlandığını ifade etti.
 
 
“2011 YILI SONUNDA MAĞUSA’NIN  YÜZDE 60’I KANALİZASYON AĞINA BAĞLANACAK”
 
Avrupa Birliğinin Kıbrıslı Türklere ayırdığı 259 milyon Euro paketten ayrılan kaynakla yapılacak Kanalizasyon Projesi’yle ilgili bilgi veren Kayalp,  Ocak 2010’da çalışmaların başlayacağını, 2011 yılı sonuna kadar Mağusa’nın yüzde 60’ının  kanalizasyon altyapısına kavuşacağını söyledi.
 
Mağusa’nın diğer önemli sorunu ile ilgili çok sıkıntılar yaşayan Mağusa’nın Su Arıtma Tesisi inşasıyla bu sorunu aştığını, faaliyete geçen tesisten elde edilen 3 bin ton suyun şebekeye verildiğini kaydetti. Mağusa’da Derinya’dan Tuzla ve Mutluyaka’ya kadar verilen suyun aynı kalitede olduğuna da dikkat çeken Kayalp, hiçbir bölgeye ayrıcalıklı davranılmadığını, her bölgeye kesintisiz hergün su verilebildiğini kaydetti.
 
Mağusalılar’ı denizle buluşturan Laguna Projesi’nin hayata geçirildiğini, tümü belediye kaynaklarıyla karşılanan Laguna projesinin 2.5 milyon TL’ye mal edildiğini de aktardı.
 
“AĞA HAN MİMARLIK ÖDÜLÜ ADAYLIĞI BİZİM İÇİN BİR ONUR”
Kayalp, çok kültürlü bir yapıya sahip olan Mağusa’nın tarihi dokusunun korunup geliştirilmesi bilinciyle pek çok proje hazırladıklarını, 2006 yılından bugüne Suriçi’nde Bandabuliya, dar Sokaklar, Canbulat Yolu, Venedik Sarayı, Liman Yolu ve eski hastane otopark projelerini hayata geçirdiklerini  belirtti. Suriçine gösterdikleri özel önemin nedeninin tanıtım amaçlı olduğunu da belirten Kayalp, Mağusa’nın tarihi mirasıyla ilgili yapılan çalışmaların Ağa Han mimarlık ödülüne aday gösterildiklerini söyledi. Kayalp, bu adaylığın Mağusa Belediyesi için büyük bir onur olduğunu, Mağusa kentinin tarihi dokusuyla ilgili çalışmaları açısından mükemmel bir sonuç olarak niteledi.
 
 
“8.5 KİLOMETRE DRENAJ HATTI İNŞA EDİLDİ”
 
Mağusa kentinin geçmiş yıllarda yağmur yağdığı zaman olağanüstü  sıkıntı yaşanan bölgelerini de kapsayan toplam 8.5 km uzunluğunda yağmur suyu drenaj hattı inşaa edildiğini aktaran Kayalp, kentin trafik yükünün rahatlatılması amacıyla da 4 adet oto parkın ve Tır araçların park etmeleri için Tır Parkı’nın inşa edildiğini söyledi.
 
Kayalp, Mağusa Belediyesi’nin ilklerinden biri olarak nitelediği  Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in  çağdaş yerel yönetim hizmeti olduğunu , gençlerin özerk ve özgüven kazanarak çalışma yapmalarını sağlayan proje kapsamında Lalezar olarak bilinen yerde yeni bir  bina inşaa edildiğini söyledi. MAGEM’in yeni binasının yakınında Kapalı Spor Salonu’nun inşasının devam ettiğini bilgisini de veren Kayalp, kentteki önemli bir ihtiyacı karşılayacak salonun 620 seyirci kapasiteli, FİBA onaylı zemine sahip olacağıonı ve 2.5 milyon TL’ye belediyenin öz kaynaklarıyla finanse edileceğini belirtti.
 
Kayalp, Mağusa’da 65 yaş ve üstündeki vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için kurulan İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün üye sayısının 2 bini aştığını, belediye ekipleri tarafından hergün ziyaret edilen üyelere sağlık kontrolü dahil çeşitli hizmetlerin verildiğini belirttiği konuşmasında, emlak vergilerinden aktarılan kaynakla okullara iyileştirmelerin yapıldığını, birçok okulun bina bakımının yapıldığını ve tesisatlarının yenilendiğini anlattı.
 
 
 “TEMİZLİKTE KALİTE ARTIRILDI”
 
Son 3.5 yılda yapılanları anlatan Kayalp, temizlikte kaliteyi artıran yatırımlar yaptığını, “Kuzey Kıbrıs’ın en temiz kenti Mağusadır” iddiasını sürdürerek tüm temizlik filosunun yenilendiğini ve  tüm bölgelerin eşit düzeyde ve eşit kalitede süpürge makineleriyle temizlendiğini belirtti. Kayalp, 2006 ile 2009 yılları arasındaki dönemde 14 adet çöp kamyonu ve kamyonet, 12 salon araç, 5 motosiklet, 12 adet dozer, silindir ve bir adet sıfır km. otobüsün belediye envanterine kazandırıldığı bilgisini verdi.
 
 
ÇOCUK PARKLARI GENEL PARKLARA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
 
Kentin çevre düzenlemesine ve yeşillendirme çalışmalarına özel önem veridklerini, tüm mahallelelerideki parkları her yaştan yurttaşın kullanacağı şekilde genel parklara dönüştürdüklerini, çocuk oyun aletlerinin yanında yetişkinler için limnatsik aletleri yerleştirdiklerini anlatan Kayalp, Terminal Bölgesi ve Antalyalılar Bölgesi’ne yeni parklar yapıldığını, Tuzla ve Anıt parklarının çalışmalarına da devam edildiği bilgisini verdi.
 
Kayalp, Mağusa Belediyesi’nin çok yönlü kültür sanat çalışması yürüttüğünü, kültür-sanat çalışmaları nedeniyle Mağusa’yı kültür-sanat başkenti olarak anılmasını sağladıklarını söyleyerek, çalışmaları “Uluslalarası Kültür Sanat Festivali, Mağusa Çpocuk Festivali, Halk Dasları Topluluğu, Türk Müziği Korosu, Çocuk Korosu, Mağusa Panayırı, sergiler ve konserler” şeklinde sıraladı.
 
Kayalp, kentteki sportif faaliyetlere de düzenli olarak destek olduklarını, MAGEM bünyesinde takımların kurulduğunu, kentin ticari yaşamına destek olmak için ise belli dönemlerde esafla işbirliği yaparak indirim etkinliği düzenlediğini, belediyeye borçları bulunan abonelere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla taksitlendirme ve borçların gecikme zamsız ödeme uygulaması başlattıklarını söyledi.