CTP-BG/AKEL Lefkoşa İlçe Meclisleri toplantısı gerçekleşti…

 CTP-BG/AKEL Lefkoşa İlçe Meclisleri toplantısı gerçekleşti… Toplantıya katılanların ortak görüşü:

 
Tarihi toplantı
 
 
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) -AKEL Lefkoşa İlçeleri, ilçelerinin en geniş kadroları olan ilçe meclisleriyle düzenledikleri toplantıda bir ilki gerçekleştirdi. Parti tabanlarının kaynaşarak birbirlerini daha iyi tanımalarını amaçlayan toplantı sonrasında tüm katılımcılar, bunun “tarihi bir toplantı” olduğu görüşünde birleşti.
 
İki partinin “Kaynaşma Toplantısı” 7 Aralık Pazartesi akşamı saat 19.00’da KTAMS 50’nci Yıl Toplantı Salonunda yapıldı. Olumlu gelişmeleri beraberinde getiren bu etkinlik, iki partiden yüz yirmi meclis üyesinin katılımıyla gerçekleşirken aynı zamanda bir ilk olma özelliğini de kazandı. 
 
Her iki partinin İlçe Başkanlarının yaptığı açılış konuşmasının ardından katılımcıların kendi ana dillerinde yaptığı ve simültane çeviriyle tüm herkesin anında paylaşabildiği konuşmalarda bu tür toplantıların devamlı yapılmasının özelikle barış ve çozümün en önemli lokomotif gücü olan CTP-BG ve AKEL tabanlarının birbirlerini daha iyi anlamalarına hizmet edeceği, birbirlerini daha iyi anlayabilmenin ise sürekli tartışmaktan geçtiği kaydedildi. Toplantıda CTP-BG ve AKEL’in ortak panel düzenlemeleri de gündeme getirildi.
 
Annan Planının Referanduma sunulduğu dönemlerde CTP-BG’nin köy köy gezerek barış ateşleri yaktığını anımsatan bir konuşmacı, barış inancını canlı tutmak için bu sefer CTP-BG ve AKEL’in köyleri birlikte gezerek barış ateşlerini birlikte yakmaları gerektiğini, böyle bir güç ve güç birliği karşısında barışın engellenmesinin mümkün olamayacağını vurguladı.
 
 Bir başka konuşmacı ise yakınlaşma olmadan Kıbrıs sorununun çözümünün mümkün olamayacağını belirtirken, iki toplumun yakınlaşmasını kırk yıldır engelleyenlerin her ne kadar amaçlarına yaklaşsalar da barışa gönül verenlerin inancı sayesinde bu hedefe ulaşmalarının mümkün olamayacağını vurguladı. Konuşmacı, CTP-BG ve AKEL’in yeniden başlattıkları işbirliği sürecini ileriye götürerek çözümü gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi. Sıcak ve samimi bir hava içerisinde ikibuçuk saat süren toplantının ardından AKEL Meclis Üyeleri onuruna kokteyl verildi.
 
CTP-BG Lefkoşa İlçesi 32’nci dönem yönetim kurulu göreve geldiği günden itibaren CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu Dış İlişkiler Sekreterliğinin koordine ettiği program çerçevesinde AKEL ile ilişkileri yeniden canlandırıp temas komiteleri oluşturdu; çözüm ve barış sürecine katkı koymak için sürekli toplantılar gerçekleştirdi. Bilindiği gibi ilk toplantı 5 Kasım 2009 tarihinde iki ilçenin güney Kıbrıs’ta düzenlediği kültür etkinliğiyle gerçekleştirmişti.