Almanya’nın Dresden şehrinde bugün başlayan SPD kongresinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler…

 Almanya’nın Dresden şehrinde bugün başlayan SPD kongresinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), partinin Dış İlişkiler Komitesi üyeleri Ünal Fındık ve Dr. Mustafa Yektaoğlu ile temsil edildi. Ayrıca Ozan Ceyhun da CTP-BG heyeti ile birlikte bu çalışmalara katkıda bulundu. Kalabalık bir katılımla  ”Zor Başlangıç” temel sloganı altında başlayan kongreye kardeş partilerden de çok sayıda konuk katıldı. 

 
CTP-BG heyeti de kongrenin ilk gününde hem yabancı konuklarla, hem de Alman Sosyal Demokrat partisinin önde gelen temsilcileriyle görüşme fırsatı buldu.
 
Kongre öncesinde yabancı konukla ve basın için düzenlenen resepsiyona da katılan CTP-BG heyeti burada da çeşitli temaslar yaptı.
 
Bu çerçevede Sosyalist Enternasyonal’in Genel Sekreteri Luis Ayala ile görüşen heyet CTP-BG’den bir delegasyonun önümüzdeki günlerde yapılacak Sosyalist Enternasyonal konsey toplantısına katılacağını teyit etti. Bu arada İtalyan Sosyalist Partisi’nin Dış iliksiler sekreteri Lusiano Vecchi ile de hem sosyal demokrasinin geleceği, hem de Kıbrıs sorunu ile görüş alışverişinde bulundu.
 
CTP-BG heyeti ayrıca Alman sosyal demokratlardan da Avrupa Sosyalist Grup Başkanı Martin Schults ve AB Komiseri, eski Genişlemeden sorumlu Komiser Gunter Verheugen’le kısa birer görüşme yaptı.
Kıbrıslı Türklerin yakından tanıdığı eski AP milletvekili Alman sosyal demokrat Mathild Rothe ve yine Alman federal milletvekili Johannes Kahrs ile son gelişmeleri görüştü.
 
CTP-BG heyeti SPD Türkiye ve Kıbrıs politikası sözcüsü Gerd Andres ile özel bir toplantı yaptı. Andres SPD’nin Mart ayında Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini söyledi. CTP-BG de SPD heyetini Kıbrıs’ta ağırlamaktan mutluluk duyacağını belirtti.
CTP-BG heyeti Dresden’deki temaslarını yarın da sürdürecek.