Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Sosyalist Enternasyonal’in 23-24 Kasım tarihlerinde …

 Cumhuriyetçi Türk partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Sosyalist Enternasyonal’in 23-24 Kasım tarihlerinde Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’da gerçekleşen Konsey Toplantısı’na katıldı.

 
Sosyalist Enternasyonal üyeliğinin gerçekleşmesinin ardından katıldığı ilk konsey toplantısı olması bakımından büyük önem taşıyan organizasyona katılan heyette CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, Dış İlişkiler Sekreteri Erkut Şahali ve Mali Sekreter Ahmet Barçın yer aldı.
 
Sosyalist Enternasyonal’e üye partilerin en üst düzeyde katıldığı ‘Sürdürülebilir Gelecek İçin Dönüm Noktası: Sosyal Demokrat İlerleyiş’ temalı konsey toplantısındaki katılımcı partiler, ‘Doğa ile Yeni İşbirliği ve Kopenhag’da Yeni Bir Antlaşma’, ‘Dünya Ekonomisinde Eşitsizliği, İşsizliği ve Fakirliği Aşmak’, ‘Nükleer Silahlardan Arınmış ve Silahlanmanın Denetim Altına Alındığı Bir Dünya için Çalışmak’, ‘Demokrasi Ve İnsan Haklarını Korumak’ gibi konu başlıkları altında görüşlerini dile getirdi.
 
Sosyalist Enternasyonal Başkanı, Yunanistan Başbakanı, PASOK Lideri  George Papandreu başkanlığında yapılan Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı’nda, CTP-BG heyeti, resmi olarak ilk kez üyeler arasında yer aldı. Toplantının oturum planındaki yeri salonun orta kısmında bulunan CTP-BG’nin sırasında da ‘Kıbrıs (CTP)’ tabelası yer aldı.
 
Toplantının ev sahipliğini, Dominik Cumhuriyeti’nden, 1939 yılında kurulan Dominik Devrimci Parti yaparken, Konsey Toplantısı’nın açılış konuşmasını da başkanı Miguel Vargas Maldonado yaptı. Sosyalist Enternasyonal Başkanı George Papandreu ve Genel Sekreter Luis Ayala’nın konuşmalarının ardından, iki gün boyunca görüşülen gündem maddelerine geçildi.
Sosyalist Enternasyonal’in iç konularıyla mali raporlarının da görüşüldüğü toplantılarda, üyelerle ilgili raporlar, bölgelerin ana konuları hakkında hazırlanan deklarasyonlar ve sonuç metinleri üzerinde yapılan tartışmaların ardından alınan kararlarla Konsey Toplantısı sona erdi.
 
İki gün süren Sosyalist Enternasyonal Konsey Toplantısı sırasında birçok ülkeden katılımcı heyetlerle partiler arası ilişkileri daha da geliştirmek amacıyla ikili temas ve toplantılar yapan CTP-BG Heyeti, ayrıca Yunanistan Başbakanı George Papandreu ile de özel bir görüşme geçekleştirdi. Görüşmede Kıbrıs’ta devam eden müzakere süreci ele alınırken, CTP-BG’nin sürece ilişkin görüş ve önerileri Papandreu’ya aktarılarak, Kıbrıs Rum Liderliği’ni çözüme ilişkin olarak cesaretlendirmesi talebinde bulunuldu.
 
Dominik Cumhuriyeti’ndeki temaslarını tamamlamasının ardından CTP-BG heyetinin yarın akşam (26 Kasım Perşembe) Kıbrıs’a dönmesi bekleniyor.