Hedef halkın yüzde 80’ine yıldızlı hizmet vermek!

Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler Genel Sekreteri Kutlay Erk, 29 Haziran’da yapılacak olan yerel seçimlerde hedeflerinin 14 belediye ve üstü olduğunu, CTP’nin yönetiminde 9 yıldızlı belediye bulunduğunu ve bu 9 belediyeyle halkın yüzde 65’lik kesimine hizmet verdiklerini kaydetti. Yerel seçimlerde belediye sayısını artırarak halkın yüzde 75-80’lik oranına hitap etmeye çalışacaklarını anlatan Erk, belediye meclis üyesi adaylarının da çok zengin niteliklerden oluştuğunu ve ilk kez bu kadar genç isimle seçime katıldıklarını belirtti. CTP-BG’nin yönetimindeki belediyelerde öznenin halk olduğunu aktaran Erk, “Bizim belediyelerimiz istikrarlıdır, adildir, dürüsttür, şeffaftır ve belde halkına hep hizmet götürmüştür” dedi.

İSKELELİ KADIN ADAYIMIZI DESTEKLEYECEK
CTP-BG’nin İskele Belediye Başkan adayının kadın olduğunu hatırlatan Erk, İskele’nin tercihinin Bilen Sayılı Bozkırlı olacağına inancının tam olduğunu ve bu sayede kadın belediye başkanlarının adanın geneline yayılmasına olanak sağlayacağını söyledi. Uzun zamandır Güzelyurt ve Lefke bölgesinde belediye başkanları bulunmadığına vurgu yapan Erk, bu kez o bölgede hedeflerinin 2’de 2 olduğunu kaydetti. Karpaz bölgesinde bugüne kadar hiç belediye başkanı çıkaramadıklarını ancak bu kez ikiden fazla belediyeye sahip olacaklarından emin olduğunu dile getiren CTP-BG Genel Sekreteri, Lefkoşa’da 5 belediyenin de kendilerinde olduğunu, Girne ve Gazimağusa bölgelerinde de belediye sayılarını artıracaklarını ifade etti.

PROPAGANDA ÇALIŞMALARI: MÜTEVAZİ BÜTÇEMİZ VAR
CTP-BG’nin yerel seçimlere ayıracağı bütçe hakkında da konuşan Erk, önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu hatırlattı ve çok aşırıya kaçabilecek bütçeleri olmadığını söyledi. Seçim kampanyalarının mütevazi olacağını ama en etkili kampanyayı da kendilerinin yürüteceğini savunan Erk, “Yerel seçimler daha yüksek bütçe isteyen kampanyalardır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ise en az bütçeyi gerektiren kampanyadır. Bizim gelirimiz bellidir, bir piyangomuzdan bir de milletvekillerimizin maaşlarından yapılan kesinti bütçemizin büyük kısmını oluşturuyor” cümlelerini kullandı.

BİDEN’IN ZİYARETİ
Genel Sekreter Kutlay Erk, yerel seçim hazırlıklarından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyaretine kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Erk, müzakere masasındaki liderlerin görüşmeleri sıklaştırılma konusunda isteksiz olduklarını ve bu yüzden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in adaya gelip bu isteksizliğe son vermek amacıyla liderlere “2 haftada bir görüşün” talimatı verdiğini söyledi. Müzakerelere dışarıdan müdahale yapılmasının kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Erk, Biden’in yaptığı ziyaretin en belirgin faydasının görüşmelerin artırılması olduğunu belirtti. ABD Başkan Yardımcısı Biden’in liderlere verdiği mesajın çok net algılanması gerektiğine vurgu yapan Erk, tarafların Maraş ve Gazimağusa Limanı konusunda bir çalışma yapmaları halinde ABD’nin buna katkı koyacağını ifade etti.

DIŞ MÜDAHALE ENDİŞE VERİCİ
CTP-BG Genel Sekreteri Erk, ABD Başkan Yardımcısı’nın ziyaretinde Kıbrıslı Türkler ve Rumlar için çok önemli olan doğalgaz konusunda ise açıklama yapılmamasının ilginç olduğunu ifade etti. Bu konuda ilerleyen günlerde bazı gelişmeler olabileceğinin altını çizen Erk, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin sadece BM’nin hakemliğinde ilerleyebileceğini kaydetti. Görüşme masasında yer alan liderlerin isteksizce davrandığını ve bunun da dış müdahaleyi gerektirdiğine dikkat çeken Erk, bunun endişe verici olduğunu sözlerine ekledi.

AP SEÇİMLERİ: AZINLIK KONUMUNA DÜŞTÜK
Geçtiğimiz Pazar günü Güney Kıbrıs’ta yapılan Avrupa Parlamentosu’na bazı Kıbrıslı Türklerin aday olduğunu hatırlatan Erk, buna destek vermediklerini yineledi. Kıbrıslı Türklerin AP’ye kendi temsilcilerini ayrı seçme hakkına sahip olduğunu ancak Rum tarafının yaptığı yeni düzenlemeyle Kıbrıslı Türklerin azınlık konumuna düşürüldüğünü söyleyen CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk, “Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını savunan hiçbir siyasi parti bu düzenlemeye katılmazdı” dedi. Aday olan Kıbrıslı Türklerin aldıkları kararın kendi tasarruflarında olduğunu dile getiren Erk, seçimi kaybedenlerin suçu CTP’ye yüklediğini vurguladı. Kıbrıs’ın kuzeyinde en güçlü ve en örgütlü partinin CTP olmasından dolayı eleştiri oklarının hedefinde kaldıklarını belirten Erk, günah keçisinin CTP olmadığını, aday olanların günah keçisi olması gerektiğini kaydetti.

ANAYASA ÇALIŞMALARI: HÜKÜMETİ BOZMAYIZ
Anayasa değişikliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kutlay Erk, bu değişiklik için CTP olarak halka söz verdiklerini ancak diğer partilerin desteklememesi halinde değişikliğin yapılamayacağını ve bunu da halka en açık şekilde aktaracaklarını belirtti. Hükümet ortakları DP-UG’nin anayasa değişikliğine onay vermemesi halinde hükümetin bozulamayacağını vurgulayan Kutlay Erk, böyle bir noktada halkın karşısına çıkıp “Önümüzdeki seçimlerde bize daha çok destek verin ve bu anayasayı değiştirmek için kimseye muhtaç kalmayalım” diyeceklerini açıkladı. Erk ayrıca bu çalışmada geçici 10. Madde ve vicdani reddi anayasaya ekleyemediklerini ancak bundan sonra yapılacak değişikliklerde buna yer vereceklerini belirtti.